LTC TX5 je nový londýnský taxík. A je to hybrid!

Přestože nové LTC TX5 stále vypadá jako stará vykopávka z poloviny minulého století, pod povrchem se ukrývá moderní hybridní pohon.

Černé taxíky patří k Londýnu stejně neodmyslitelně jako červené autobusy. Zatímco moderní reinkarnace double-deckeru už po ulicích britské metropole pár let jezdí, taxík se dočkal zásadní modernizace až nyní. Vždyť poslední velká změna proběhla v roce 1997 a od té doby jezdí londýnské taxíky TX1 až TX4 v téměř nezměněné podobě.

Smrdutý naftový motor je tak minulostí a na scénu nastupuje ekologičtější hybridní pohonná jednotka, ke které ovšem čínská automobilka Geely, která vlastní London Taxi Company, jež TX5 vyrábí, nic bližšího neříká. LTC TX5 je ale schopné jezdit čistě na elektřinu, což je požadavek, který budou muset od roku 2018 splnit všechny vozy taxislužby v bezemisních zónách Londýna.

Novinka není důležitá jen pro Londýn, ale pro celou zemi, jelikož s jeho výrobou souvisí také masivní investice v hodnotě 250 milionů liber do společnosti LTC v Coventry, z nichž 77 milionů liber putuje na novou továrnu schopnou chrlit až 36 000 taxíků ročně. To by mělo uspokojit nejen poptávku Londýna, ale i dalších britských měst. V budoucnosti se pak nové LTC TX5 možná podívá i dále do světa.

23.10.2015 8:53| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist