Lotus chystá ZAP-X, sportovní elektromobil

Že vám to auto na obrázku něco připomíná? Ano, to je koncept APX z loňské Ženevy. Teď ale dostane nové, zajímavé vnitřnosti.

A pokud se vám to snad zdá na Lotus příliš vysoké a bachraté, nevadí. Právě na to totiž Lotus myslel – tenhle koncept má samonosný podvozek a karoserie lze libovolně měnit.
Letos se v Ženevě představí kreace, kterou z APX postavila společnost ZAP. Půjde o čistý elektromobil, tedy žádný hybrid, ve kterém by elektromotory jen vypomáhaly klasické spalovací jednotce. Čtveřice elektromotorů je uložena v nábojích kol a jejich celkový výkon je slušných 644 koní! Vozu plnému ne zrovna lehkých akumulátorů to umožňuje sprint na stovku za pouhé čtyři sekundy a teoretickou maximálku 250 km/h.
Tohle všechno jsme už ale slyšeli u spousty elektromobilů a jen úplně nepatrný zlomek z nich se kdy vůbec podíval do běžného provozu. Potíž je zejména v tom, že elektromobily nemají dostatečnou výdrž a nabíjení trvá neúnosně dlouho. Jenže to právě u Lotusu ZAP-X už neplatí!
Automobilka tvrdí, že se inovované akumulátory vozu dají nabít za pouhých deset minut (!) a dojezd činí až 560 km. Je důležité si všimnout slůvka „až“, pokud budete využívat drtivé zrychlení, dojezd se zřetelně zkrátí. Ale i tak je to neuvěřitelný úspěch. Při tak krátké nabíjecí době bude muset do akumulátorů protéci obrovský proud, takže lze předpokládat, že bude třeba speciální dobíjecí stanice… na zásuvku v garáži zapomeňte.
Ale co, v případě rozšíření infrastruktury by to bylo příjemné… deset minut je tak akorát na vypití dobré kávy.

Honza Koubek

1.2.2007 5:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist