Lilling: Jak je to s počty licencovaných závodníků?

Počty aktivně působících jezdců a spolujezdců se značně rozcházejí s udávanými čísly. Kde je pravda? Skutečně máme v ČR přes 52 000 závodníků?

Kdo se trochu orientuje v prostředí motoristického sportu a dostal se mu do rukou časopis Svět motorů číslo 18, musí být při nejmenším hodně překvapen. V uvedeném časopise totiž vyšla tabulka, která odhaluje dotace pro letošní rok pro Autoklub ČR a také počty jezdců Autoklubem ČR vykazované. Jde tedy o údaj, od něhož se výše dotací odvíjí.

Doposud by bylo vše jak má, jenže ta čísla jsou opravdu podivná! Tak například rallyecross. Kdysi jedna z výkladních skříní českého motorsportu s řadou úspěšných jezdů. Podle zmiňovaných údajů máme 1871 rallyecrossařů – kde jsou? Letošní první domácí podnik se ještě nejel, ale údaje z loňského roku ukazují zcela jiná čísla. Podařilo se nám napočítat celých 19 závodníků pod českou vlajkou, ano čtete správně 19! Toto číslo nemusí být přesné, vychází z tabulek, v nichž pár jezdců možná chybí. Ale i kdyby, tak do těch 1871 to bude mít stále velice daleko. Jenže výše dotací se odvíjí právě od vykazovaných počtů sportovců. V tomto případě se jedná o částku 2 472 900 Kč z kapes hádejte koho – ano, nás všech – totiž z kapes českých daňových poplatníků.

Rallyecross je přitom trpasličí disciplínou ve srovnání například s rallye. U této disciplíny je vykazováno 7493 sportovců a 1283 v historicích. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že posádku vozu tvoří vždy jezdec a spolujezdec, musíme daná čísla vydělit dvěma. Výsledek: 3746 posádek soudobých vozů a 641 posádek historických. To jsou porce, které by tratě našich podniků ani nezvládly.

To by se snad muselo jezdit každý víkend. Jistě, ne každý kdo má licenci skutečně do závodního vozu usedne, ale těžko mezi námi pobíhá pár tisíc bláznů, co investují několik tisíc korun do získání licence a pak sedí doma u televize místo toho, aby závodili. A dotace pro tuto disciplínu pro rok 2014? Ta činí 3 108 700 Kč.

Podle tabulky uvedené ve Světě motorů Autoklub ČR vykázal celkem 52 430 sportovců (13 752 mládež) a na základě těchto čísel má dostat dotace 34 274 300 Kč (částka je součtem dotací na všechny disciplíny). Člověk nemusí být zrovna machr přes motorsport a víkend co víkend trávit na závodech, aby mu udávaná čísla přišla skutečně podivná, promiňte vlastně nesmyslná!

Jeden by řekl, že je nejvyšší čas hospodaření Autoklubu ČR opravdu důkladně prověřit! Vždyť pokud by se zde dělo něco nekalého, špatné jméno by padalo na celý motoristický sport a to si žádný motoristický fanoušek nepřeje.

Samotná kontrola by měla být i v zájmu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Samozřejmě je dobré, že se sport u nás podporuje, ale je třeba k tomu přistupovat zodpovědně, vždyť jde o peníze nás všech!

15.5.2014 5:50| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist