Lexus LS 600h F Sport

Lexus LS před nedávnem prošel opravdu důkladnou modernizací. Bude mu to stačit na zbrusu novou konkurenci?

  • Dynamika 9

  • Chování na silnici 9

  • Provozní náklady 9

  • Praktičnost 8

  • X-Factor 9

  • Celkové hodnocení 8.8

RADOSTI
Výkonný a přitom úsporný motor; ušlechtilé zpracování interiéru; příjemná dynamika a komfort na palubě

STAROSTI
Zastaralý palubní systém; občas nevyzpytatelná reakce brzd

Seznamte se, Lexus LS je to nejlepší auto, jaké japonská prémiová automobilka momentálně dovede vyrobit. Na úvod se sluší zmínit, že vlastně úplně nový není, v roce 2006 přijela jeho zatím poslední generace, ze které aktuální model vychází. Kromě modernějšího vzhledu s nově ztvárněnou maskou je to také interiér, který se dočkal řady změn, dohromady se na celém autě odehrálo přes tři tisíce úprav a zlepšení. Takže ano, jde o facelift, ale dalece se to vzdaluje obvyklému přístupu “dvě nové barvy a nový design litých kol”.

Lexus LS velká fotogalerie

Lexus LS fotogalerie

Nám do redakční garáže zavítal v provedení LS600h F Sport, což krom sportovnějších nárazníků znamená také o centimetr snížený podvozek. Sportovní ale už od pohledu není, o devět centimetrů překonává svou délkou pět metrů, jde tedy o pořádný kus auta, což naplno pocítíte hlavně při parkování. Většinu parkovacích míst budete muset smířeně přejet, protože se do nich zkrátka nevejdete, komplikace skýtá i nákupní centrum, kde vás zase bude limitovat šířka parkovacích míst.

Vlastnit luxusní limuzínu s sebou nese i další negativa, ke kterým patří i závistivé a nepřejícné pohledy. Zatímco za volantem BMW nebo Mercedesu vás na prvním semaforu kdekdo propálí nenávistným pohledem, ze kterého si i bez jasnovideckých schopností vyvodíte něco ve stylu “Panáčku, kde sis na to nakrad?”, u Lexusu se ničeho takového nedočkáte. Většina lidí si jen těžko představí, že jste za něj utratili minimálně tři miliony korun. Chybí ty “správné” předsudky, kterými ostatní prémiové značky bohužel trpí.


Vy se tak můžete bez starostí ponořit do vlastního světa, kde neexistují žádné starosti. Stačí přitáhnout dveře, nechat je elektromotory s tichým zašuměním dovřít a hluk rušné ulice rázem utichne jako kdybyste otočili ovladačem hlasitosti. Palubní systémy vás s noblesou a jistou dávkou teatrálnosti přivítají na palubě a výsledkem představení je jen skromné Ready, které vám jemně připomene, že můžete vyrazit. Stačí zatlačit na plynový pedál a auto se stejně neslyšně uvede do pohybu. Po pár vteřinách, nebo vaší výraznější intervenci skrze pedál plynu, se připojí i motor. Pětilitrový vidlicový osmiválec o výkonu 394 koní, který je pro jistotu zkontrolovaný stetoskopem, aby byla zajištěna jeho vynikající kultivovanost.

Kultivovaný je už vzhledem k počtu válců, má krásný sytý zvuk a nadto je skvěle odhlučněný, i když pochopitelně poznáte když se připojí. Celé to působí vzdáleným a moc příjemným dojmem, zvuk neruší, ale moc dobře víte, že pod kapotou dřímá síla, kterou můžete kdykoli využít. Odezva motoru je okamžitá a díky přemíře výkonu vůbec nevadí převodovka E-CVT, která dokáže nějaké ty koně sebrat. Podle zvuku motoru přitom jen těžko odhadnete aktuální rychlost, fascinující je sledovat ručičku tachometru, která neochvějně a bez jakékoli prodlevy šplhá až k maximální rychlosti 250 km/h.

Zobrazit všechny fotografie

Čím rychleji přitom jedete, tím přesvědčivěji se Lexus chová, při dálničních rychlostech jen těžko najdete jakékoli objektivní chyby. Aerodynamický hluk je minimální, auto se pohodlně přenáší přes všemožné nedokonalosti naší dálniční sítě a stará se o ničím nerušenou jízdu, pod čímž si představte kupříkladu i automatickou reakci na boční vítr a další podobné vychytávky.

Alespoň náznak sportovních genů se dá očekávat i na okreskách, s paketem F Sport totiž LS dostane i aktivní stabilizátory, bez kterých se ostatní verze musí obejít. Osobně jsem si naklánění v zatáčkách oblíbil, ale v rámci testu jsem vyzkoušel i sportovní režim, abych zjistil, že .. jsem měl zůstat v tom komfortním. Řídící elektronika omezí náklony karoserie, auto citelně ztuhne a přiostří se nejen reakce plynu, ale i celé řízení. Auto se okolo vás jakoby smrskne, ale nenechejte se oklamat do první zatáčky, pořád totiž řídíte pětimetrový koráb o hmotnosti 2,3 tuny, s čímž mají problém zejména pneumatiky.


S paketem F Sport dostanete i devatenáctipalcová kovaná kola a brzdy Brembo.

Co osobně nedokážu nijak racionálně vysvětlit, je spotřeba paliva. Nevím, jaké perpetum mobile se skrývá pod zakrytovanou kapotou, ale hodnoty palubního počítače jsou působivé. Týdenní testování jsem zakončil se spotřebou jen lehce přes deset litrů, ve městě se dá s trochou předvídání jezdit mezi 8-9 litry na sto. Na obrovskou limuzínu s atmosféricky plněným osmiválcem a hybridním ústrojím jde o velmi slušné hodnoty, které se bez problémů vyrovnají naftovým motorům o stejném výkonu.

Jestli v něčem Lexus ztrácí, pak jsou to některé detaily v interiéru, které bez okolků prozrazují jeho věk. Není k tomu potřeba dělat materiálovou zkoušku obložení ani nic podobného, stačí se jen podívat na barevný displej mezi budíky. Osobně mi nijak nevadilo, že kapličku přístrojů netvoří nějaký gigantický displej, tradiční mechanické ručičky jsou mi stejně bližší, ale úzký displej mezi nimi má hrubé rozlišení a průměrnou grafiku, stejně jako samotný palubní systém. Zbytek kabiny je ale umělecké dílo, ovladače rádia jsou z hliníku, sedačky jen z té nejlepší kůže a i ty nejzapadlejší dvířka je radost otevírat. Nenajdete tady nic, co by působilo odbytým dojmem a ani ve snu vás nenapadne, že se někde šetřilo.

V samotném závěru testu se asi nedokážu vyhnout srovnání s Mercedesem třídy S, který v daném segmentu představuje nejčerstvějšího zástupce. Můj názor neberte zcela směrodatně, je to už pár měsíců, kdy jsem s „eskem“ jel, navíc jen v rámci tuzemské premiéry. Během krátkého setkání si ale vybavuji dva opravdu silné vjemy – až absurdní ticho a výjimečný komfort. V obou těchto disciplínách je podle mého Mercedes lepší. O kolik a jak moc by třícípá hvězda vynikala ve srovnání s Lexusem si netroufám odhadovat, chtělo by to přímé srovnání na stejné silnici a za stejných podmínek a ničím takovým nemohu sloužit. 

Mercedes má také modernější grafiku displejů, několik druhů masáže a celou řadu věcí, těžících z technologií, které byly v době vývoje k dispozici, zatímco Lexus je jen důkladně modernizovaný, pořád ale vychází z modelu sedm let starého. Na druhou stranu také důkladně prověřeného, s ohledem na tradiční přístupy, maximální vyváženost a kultivovanost. V tom všem Lexus rozhodně dovede zaujmout a věřím, že to může být bernou mincí pro řadu zákazníků.

Posledním aspektem, o kterém bych se rád zmínil, bude cena. Lexus LS začíná na částce 2 269 000 Kč za verzi LS 460, nám se dostal do rukou hybrid LS 600h F Sport v krátkém provedení, který pořídíte od 2 799 000 Kč. Standardem jsou v takovém případě devatenáctipalcová kovaná kola, brzdy Brembo, audiosystém Mark Levinson s devatenácti reproduktory, světlomety s LED technikou a řada dalších, méně podstatných prvků. Z příplatkové výbavy nechybělo elektricky ovládané střešní okno (+35 000 Kč), elektronický kartový klíč (+10 000 Kč), přednárazový bezpečnostní systém s adaptivním tempomatem (+105 000 Kč), vyhřívaný volant (+10 000 Kč), paket pro interiér se stropem z alcantary (+ 25 000 Kč) a výčet završil bílý lak za 30 000 Kč. Celková částka se tak zastavila na sumě 3 014 000 Kč.

Verdikt
Lexus LS působí opojným a návykovým dojmem a stejně jako všechny luxusní limuzíny nabízí to nejlepší, co daná automobilka umí nabídnout a vyrobit. Lexus je ale docela jiný, není tak německy dokonalý jako jeho konkurence, ale zato dovede překvapit rafinovanými detaily. Má svou nezaměnitelnou osobnost, kterou si mě dokázal získat a dost možná i přiklonit na svou stranu, pokud bych se o nákupu takového auta někdy v budoucnu rozhodoval.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukcevidlicový osmiválec a synchronní elektromotor
Palivobenzin
Plněníatmosférické
Zdvihový objem (cm3)4969
PřevodovkaE-CVT
Poháněná kolastálý pohon všech kol
Podvozek
VpředuMulti-link
VzaduMulti-link
Brzdy vpředuKotoučové s vnitřním chlazením
Brzdy vzaduKotoučové s vnitřním chlazením
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)327 kW / 445 k (Motor 290 kW / 394 k v 6400 ot.)
Točivý moment (Nm)520 Nm v 4000 ot./min (+ elektromotor 300 Nm)
0-100 km/h (s)6,1 s
Nejvyšší rychlost (km/h)250 km/h
Spotřeba paliva (l/100 km)8,6 l/100 km
Objem nádrže (l)84
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)5090 mm
Šířka (mm)1875 mm
Výška (mm)1480 mm
Rozvor náprav (mm)2970 mm
Provozní hmotnost (kg)2230 - 2390 kg
Celková hmotnost (kg)2765 kg
Zavazadlový prostor (l)420 l
Ceny
Základní cena modelu2 269 000 Kč (LS 460)
Základní cena test. verze2 689 000 Kč (LS 600h)
Cena testovaného vozu3 040 000 Kč
29.9.2013 11:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist