Letní pneumatiky budou povinné!

Jak možná víte, od loňského roku se mírně změnil zákon č. 361/2000 Sb., ve kterém je zakotvena povinnost prvního listopadu přezout na zimní pneumatiky.

Už se to netýká jen úseku označených značkou, ale plošně celé republiky. ​Samozřejmě je v tom háček, zimní pneumatiky mít nemusíte, pokud na silnicích neleží sníh, není námraza a lze předpokládat, že se ani jedno neobjeví (například je slunečné sobotní únorové odpoledne s teplotami nad 10°C, což jsme nedávno zažili).

Aby to všechno bylo ještě složitější, poslaneckou sněmovnou právě v tichosti prochází další novela, která se zaměřuje na ty, kteří rádi zapomínají „přezout zpátky“. Povinnost mít za špatných povětrnostních podmínek obuté „zimáky“ totiž končí 31. března. Dosud platilo, že pak už se policie nebude o typ pneumatiky zajímat, to se teď ale zřejmě změní.

Nový zákon zakazuje mít na vozidle zimní pneumatiky od 1. května do 31. září, máte tedy na jaře i na pozdim jeden měsíc na to, abyste přezuli. Podle nejmenovaných zdrojů policie chystá (v případě, že novela projde) několik bezpečnostních akcí, kde se kontroly zaměří především na pneumatiky.Podle jednoho z navrhovatelů novely jsou hlavními důvody bezpečnost a ekologie. „Zimní pneumatiky za teplejšího počasí ztrácejí své vlastnosti a ‚tečou‘,“ řekl redaktorům Autowebu. „Navíc mají vyšší valivý odpor, takže roste spotřeba a emise CO2. Dochází také k nadměrnému opotřebení pneumatik, vyššímu otěru, který způsobuje větší prašnost a navíc je to neekonomické, protože životnost zimních pneumatik se v létě drasticky zkracuje.“

I po novele se však počítá s výjimkami. Pokud bude tuhá zima, která vydrží až do dubna, policisté budou prý nazuté zimní pneumatiky tolerovat. Jestli zákon projde by se mělo rozhodnout v týdnu po 1. dubnu.

Honza Koubek

1.4.2012 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist