Lednové prodeje ojetin lámou rekordy

Pryč jsou časy, kdy se ojeté vozy na začátku roku neprodávaly a oživení přišlo až s příchodem jara. Podle aktuálních zjištění kupují motoristé ojetiny v lednu více, než tomu bylo dříve.
autobazar-z-dronu.jpg Zdroj: archiv redakce

Zatímco v předchozích letech byl leden měsícem, kdy prodeje spíše stagnovaly, letošní rok je přesným opakem. Potvrzuje se tak fakt, že čeští spotřebitelé mají dostatek finančních prostředků a po relativně horších letech se odvažují obměnit i věci, které doposud odkládali.

„Letošní lednové prodeje nás příjemně překvapují. Za prvních patnáct dní letošního roku jsme zaznamenali nárůst prodejů o téměř třetinu v České republice, v Polsku je nárůst prodejů o 50% a výsledky za celou skupinu, která zahrnuje trhy v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, vykazují růst o 30%,“ říká provozní ředitel skupiny AAA AUTO Petr Vaněček.

Právě největší prodejce ojetých vozů AAA AUTO si udělal analýzu prodejních výsledků prvních patnácti dní letošního roku. Díky svému působení na několika evropských trzích pak zjistil, že se tato změna netýká jen České republiky. Podle Vaněčka stojí za touto změnou lepší ekonomická situace: „Lidé se nebojí větších investic. Tou pořízení novějšího vozu bezpochyby je. Příznivá ekonomická situace a rostoucí mzdy umožňují zákazníkům koupi dražších a novějších vozů i za cenu využití úvěrů.“

Před několika lety přitom byla situace opačná a ojetá auta se od ledna do druhé poloviny března téměř neprodávala. Pak nastalo určité zlepšení, avšak proti letním měsícům byl stále patrný rozdíl. V současné době je ale zájem motoristů opravdu nevídaně veliký.

Doslova se tak nabízí otázka, jaký bude z hlediska prodejů ojetin rok 2018? Vydrží takový zájem motoristů až do jara? A co až na jaře přijdou první skutečně slunné dny, které vždy vedly k nárůstu prodejů ojetých vozů? Můžeme očekávat další posílení zájmu? Vozovému parku v České republice by to jistě prospělo, kdyby docházelo k jeho rychlejší obměně a tím i k určitému omlazení.

26.1.2018 7:11| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist