Kvalitní benzinové pumpy má od ledna odlišovat Pečeť kvality

Ústav paliv a maziv vypracoval systém nezávislého monitoringu kvality paliv, do něhož se mohou zapojit jednotlivé řetězce.

Čerpací stanice pohonných hmot, které budou plnit kvalitativní normy, se budou moci od ledna označovat symbolem Pečeť kvality. Program vypracoval Ústav paliv a maziv a jeho součástí jsou jak pravidelné testy čerpadel, tak i závazek jejich provozovatelů, že v případě zjištění závažných nedostatků zastaví prodej. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel ústavu Zbyněk Mareček. Ústav nabízí program jako svou komerční aktivitu. Náklady na měření kvality paliva v celém řetězci se pohybují kolem deseti haléřů na litr, na čerpací stanici pak do dvou haléřů na litr. V nejbližší době by se k systému měla připojit společnost Benzina, která provozuje zhruba 300 čerpacích stanic. Ročně to pro ni bude znamenat kolem 1000 testovacích návštěv a odběr zhruba 2500 vzorků. Detailní informace o kontrolách mají být v budoucnu k dispozici na stránkách dobrapumpa.cz. 

Pečeť kvality vychází z červnového požadavku ministerstva průmyslu a obchodu, aby distributoři pohonných hmot vytvořili systémové řešení pro zabezpečení kvality pohonných hmot u čerpadel. Ministerstvo k tomu vedlo zjištění, že pohonné hmoty ve 12 procentech případů neplní jakostní normy. Zatímco ve 3. čtvrtletí po zvýšení počtu kontrolních akcí České obchodní inspekce počet nekvalitních čerpadel klesl, v říjnu začal opět výrazně stoupat. Podle zástupců ústavu stojí za většinou zjištění výrazného zhoršení kvality pohonných hmot úmyslná manipulace s nimi. U benzinu se nejčastěji setkává s jeho ředěním technickými benziny, u nafty pak s přidáváním petroleje či topných olejů. Větší nároky na zachování kvality si v budoucnu vyžádá chystané zavedení biopaliv.

Na českém trhu je přibližně 2150 veřejných čerpacích stanic a dalších 1600 mobilních a neveřejných zařízení. Státní kontrolu kvality paliv provádí Česká obchodní inspekce, která zadává laboratorní zkoušky a vyhodnocení výsledky Ústavu paliv a maziv. Ústav vedle toho provádí i nestátní monitoring pro některé distributory, který nyní zahrnuje kolem 700 čerpadel.

autoweb.cz, ČTK

3.11.2005 1:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist