Kvalitní autopojištění je stejně důležité, jako výběr samotného auta

Zatímco výběrem auta mnozí z nás tráví mnoho času, jeho pojištění pak často odbudeme a sáhneme po první nabídce. Velká chyba. Sjednat si kvalitní pojištění je stejně důležité, jako výběr auta.
titulka-7-1100x618.jpg Zdroj: Klik pojištění

Povinné ručení nebo havarijní pojištění?

Dva druhy pojištění, každé má jiné podmínky, každé kryje jiná rizika. V případě nového vozidla je dobré sjednat si obojí, u ojetiny už je to na zvážení. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení kryje škody způsobené třetí straně

Jak už název napovídá, jedná se o pojištění, které je povinné. Ze zákona jej musí mít sjednané každé vozidlo, které má přidělenou státní poznávací značku. Bez něj totiž ani nesmíte vyjet s autem na silnici.

Víte, že povinné ručení kryje škody na vozidle i zdraví, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému? Postiženým (zraněným) kryje léčebné výlohy, bolestné i ušlý zisk. Na škody, které v důsledku nehody vzniknou vám se nevztahuje.

Havarijní pojištění kryje škody, které vzniknou vám

Oproti povinnému ručení je havarijní pojištění dobrovolné. K jeho sjednání vás nikdo nebude nutit. U nového vozidla se ale rozhodně vyplatí, jeho potřeba klesá úměrně stáří auta.

K čemu havarijní pojištění slouží?

„Havarijko“, jak se mu zkráceně přezdívá, chrání vás a vaše vozidlo před škodami, které vzniknou v důsledku havárie, odcizení vozidla, jeho neoprávněným užitím nebo vandalismem.

Jeho šíře krytí a výše pojistných limitů záleží na pojišťovně a sjednaném produktu. Nejčastěji se vztahuje na:

  • Poškození nebo zničení vozidla nebo jeho části nahodilou událostí, zjednodušeně řečeno v důsledku havárie.
  • Krádež vozidla. Parkujete často na ulici? Pak je riziko krádeže poměrně vysoké a odcizení vozidla by v pojistce nemělo chybět.
  • Poškození vozidla nebo jeho zničení třetí stranou (vandalismus).
  • Živelní pohromy jako krupobití, povodeň, požár, pád stromu apod.

Náš tip: Trávíte na silnici se svým vozidlem hodně času? Zvažte pojištění čelního skla. Nedá se sjednat samostatně, vždy musí být součástí pojištění (havarijního nebo povinného). Sice byste případnou škodu mohli uplatnit čistě z havarijního pojištění, to by ale znamenalo ztrátu bezeškodního průběhu a cena pojištění by vyletěla strmě vzhůru.

Pojištění si můžete sjednat on-line

Už dávno neplatí, že k tomu, abyste uzavřeli pojistnou smlouvu, musíte na pobočku. Čas je nedostatkové zboží, tak proč jím zbytečně mrhat? Autopojištění si můžete sjednat z klidu domova, navíc přitom zvládnete porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a vybrat si to nejvýhodnější. Co přitom nepodcenit?

  • Popřemýšlejte o výši pojistných limitů a vaší spoluúčasti. Obojí ovlivní výši pojistného.
  • U havarijního pojištění zvažte, jaká rizika jsou pro vás nutností, ale která naopak zbytečná. Proč platit za něco, co nevyužijete?
  • Nabídky jednotlivých pojišťoven si pečlivě projděte a porovnejte.
  • Sjednání pojištění zvládnete z domu, nikam nemusíte chodit. Než smlouvu ale podepíšete, přečtěte si ji.
29.4.2020 12:01| autor: Komerční prezentace | zdroj: Klik pojištění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist