Kterých 5 zlozvyků je nejčastější příčinou nehody? Vysoká rychlost mezi nimi není!

nehoda-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Spousta dopravních nehod vzniká kvůli nevěnování se řízení nebo z nedbalosti. Britská společnost Scrap Car Comparison se rozhodla prozkoumat více než 5 000 bouraček, aby zjistila, co bylo jejich příčinou. Pět těch nejčastějších si představíme.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti (32 %)

Tím vůbec nejčastějším důvodem vzniku dopravní nehody, je nedodržení bezpečné vzdálenosti. Tento zlozvyk může skoro za třetinu všech nehod.

Nepoužívání ukazatelů změny směru (24 %)

Téměř čtvrtinu nehod způsobili řidiči, kteří nepoužili při změně směru blinkry. Pokud často jezdíte, už jste si tohoto nešvaru jistě také všimli, rozhodně však nejde o výhradně britský anebo český, ale celosvětový nešvar.

Zastavení před prázdným kruhovým objezdem (17 %)

Opatrnost není vždy na místě, téměř pětinu nehod způsobili řidiči, kteří zastavili před prázdným kruhovým objezdem. Může se totiž stát, že řidič, který jede za vámi a vidí volno, automaticky počítá s tím, že projedete, a nevěnuje vám pozornost, protože se dívá, jestli projede také. Vy ho ale překvapíte tím, že stojíte, a on už zareagovat nestihne.

Pomalý rozjezd na semaforech (12 %)

Zelenější už nebude, chtělo by se u více než desetiny nehod říci – 12% podíl na způsobení nehody mají situace, kdy se řidič vpředu stojícího automobilu na semaforech rozjede pomalu, zatímco řidič za ním ho tzv. „tlačí“.

Prudké brzdění (9 %)

I tohle už se vám jistě stalo. Jedete v klidu za autem, ale jeho řidič začne náhle prudce brzdit, protože přejel odbočku nebo potřebuje třeba nutně zvednout telefon. Pak je důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost, abyste na to stihli zareagovat – 9 % řidičů to ale podle výzkumu nezvládlo a vyústilo to v dopravní nehodu.

Všech pět nejčastějších příčin bouraček podle britského průzkumu způsobili sami řidiči svým chováním, roztržitostí nebo nepozorností. Jak vidno, např. nepřiměřená rychlost v prvních pěti příčinách nehody nefiguruje.

23.4.2018 2:00| autor: Pavel Srp | zdroj: Scrap Car Comparison
Více o tématu: havárie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist