Krádeže aut: každých 40 minut zmizí jeden automobil

Víme, který den se auta kradou nejvíc a kdy v týdnu je naopak riziko krádeže nejmenší. A že zlodějské orgie začínají na jaře.

Něco málo statistik, které jsou sice velice zajímavé, ale když se to týká konkrétně někoho osobně, tak poměrně dost nepříjemné a depresivní. Každopádně podle policejních tabulek bylo v loňském roce odcizeno 10 403 automobilů. Pokud si pohrajeme trochu s čísly a vydělíme počtem dnů v roce, pak je to průměrně 30 aut na jeden den. S průměrnou hodnotou 5,5 milionu korun.

To tedy znamená, že každých čtyřicet minut je u nás odcizeno jedno auto zhruba za 180 tisíc korun. Porovnejme s naším sousedem, třeba Rakouskem, a přijdeme na to, že ve velikostně srovnatelné zemi je za rok ukradeno jen kolem třech tisíc automobilů. „Díky technickým pokrokům jsou sice na zloděje kladeny vyšší nároky, ti se však nenechají odradit. Naštěstí si stále více lidí uvědomuje, že zabezpečení osobního vozu je v dnešní době velice důležité. A jaké je to nejlepší? Ideální je kombinace elektronických a mechanických ochranných prvků,“ komentuje situaci Martin Iroušek, obchodní ředitel společnosti Construct, která se statistikou aktuálně přišla.

Dalším důvodem, proč dochází k menšímu počtu krádeží, je nasycená poptávka po ojetých vozidlech a snížení tržní ceny nových vozidel. Po vstupu České republiky do „Schengenu“ se organizované skupiny navíc zaměřují na krádeže luxusních vozidel v zahraničí, především v Německu. Česká republika je naopak využívána k legalizaci odcizených zahraničních aut.

I když je téma krádeží aut skutečně palčivé, zejména pro postižené, tak tady máme několik zajímavých čísel a údajů. Tak třeba od roku 2000 do roku 2010 bylo v České republice odcizeno 210 280 vozidel. Kde ukradená auta končí? Asi dvě třetiny odcizených strojů putují k demontáži na náhradní díly za hranice.

Tipněte si, který den se auta kradou nejvíce… Podle statistik je to ve čtvrtek, naopak den volna si zloději dávají v sobotu, to se krade nejméně. Zajímavý může být i pohled na chování nekalých živlů během roku, pokud je pravděpodobnost, že se vám ztratí auto, tak to bude v dubnu, ten je nejvíce rizikový, a to díky začínající motoristické sezoně, kdy je o auta největší zájem.

Fotogalerie Autosalon Frankfurt den druhý 2013

Zobrazit všechny fotografie

Jestli je rozdíl mezi hlavním městem a zbytkem republiky? Ano, je, Praha se od ostatních měst liší. Zde se auta kradou nejméně na konci roku, kdy nejbezpečnější je listopad. Naopak největší riziko hrozí v Praze ohledně krádeže aut v srpnu. Lze za tím asi hledat čas dovolených a to, že jsou Pražané letecky mimo své domovy. V menších městech a obcích se aktivita zlodějů aut drží na vrcholu na přelomu roku a během srpna, nejvíce je to potom v již zmiňovaném dubnu.

Poslední zmínka patří informaci o nejvíce kradené značce. Tou by měla být Alfa Romeo. Pokud jde o českou automobilku Škoda, tak nejatraktivnější jsou pro zloděje modely Octavia, Fabia a Felicia.

Zdroj: Construct

12.9.2013 2:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist