Koupí Fiat také Opel a Saab?

Poté, co Fiat převzal Chrysler, chystá se koupit i evropské odnože GM.

Vypadá to, že se nám tu rýsuje nový automobilový gigant. A o to je překvapivější, že je jím firma, do které bychom to rozhodně neřekli – Fiat.

Fiat nyní prakticky ovládá Chrysler, který vyhlásil bankrot. Italové tak vlastně americkou automobilku zachraňují před totálním úpadkem.

Překvapivá je ale ochota Fiatu podobným způsobem přispět také k záchraně skomírajících značek Opel a Saab, které živoří pod koncernem General Motors.

Již dříve se spekulovalo o zájmu Fiatu o Opel, ale teprve nyní automobilka Fiat vydala oficiální stanovisko, podle kterého bude usilovat o tuto značku.

Pokud se podaří Fiatu dosáhnout svého, může vzniknout druhý největší výrobce aut na světě. Značky Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Saab, Opel, Vauxhall (britský Opel) a Chrysler mohou vyrábět přes 6 milionů aut ročně a dosáhnout ročního obratu 80 miliard eur (2 biliony korun).

Podle vedení Fiatu by toto mohlo být z technického i obchodního hlediska obchodem století, protože sdílení platforem a motorů s Opelem by pomohlo oběma firmám uspořit miliardu eur ročně. Fiat věří, že se spojení obou společností uskuteční ještě do konce měsíce.

Fiat to ale nebude mít jednoduché, protože se očekává nátlak zejména ze strany odborů jak Opelu, tak i Fiatu, že by výsledné spojení mohlo vést k velkému propouštění. Také se neví, zda spojení odhlasují valné hromady obou společností. A ve hře jsou i další zájemci o Opel, kteří klidně mohou nabídnout více peněz.

Každopádně lze Fiat považovat za jakéhosi spasitele, protože se vlastně chystá zachránit dvě automobilky – z toho jednu (Opel) lze považovat za přímou konkurenci. Fiat má ale určitě všechno moc dobře spočítané a kdyby v tomto počinu neviděl budoucí zisky, určitě by ho nedělal.

autoweb.cz

5.5.2009 8:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist