Koupě vozidla v bazaru – komisní prodej

Jakou dokumentaci máte od bazaru vyžadovat při koupi auta tzv. z komise? Nezapomeňte na drobnosti.

Jakkoli obecně byla již problematika prodeje a nákupu vozidla probrána ve dvou článcích, včetně vzoru kupní smlouvydoporučeného postupu, podíváme se dnes na některá specifika nákupu vozidla v bazaru z tzv. komisního prodeje.

Tento způsob prodeje/nákupu spočívá v tom, že bazar není prodávajícím vozidla, ale pouze zprostředkovává uzavření kupní smlouvy a zajištění celého obchodu. Vlastníkem vozidla tak zůstává původní majitel a s ním by měla být uzavřena i kupní smlouva, pokud nezmocnil bazar k tomu, aby za něj kupní smlouvu uzavřeli.

Jako první je proto nejprve nutno zjistit, kdo je vlastníkem daného vozidla a zda bazar vystupuje jako přímý prodávající nebo pouze jako prostředník. Nutno podotknout, že dokumentace řady bazarů je v tomto směru velmi žalostná a je dobré si nechat předložit veškerou dokumentaci bazaru prokazující, kdo je vlastníkem vozidla a zda tedy jednají za sebe nebo zprostředkovávají obchod pro prodávajícího.Bazar by měl tedy předložit dokumenty od vozidla (např. technický průkaz), ve kterých lze alespoň částečně vlastnické právo ověřit, jakkoli technický průkaz vlastnické právo sám o sobě neprokazuje. Pokud je dokumentace od vozidla předložena, je podstatným dokumentem kupní smlouva. Tam, kde se jedná o komisní prodej, by měl kupní smlouvu uzavírat vlastník vozidla, tedy prodávající a nikoli bazar. Pokud se setkáte s tím, že vám vozidlo prodává přímo bazar a je na kupní smlouvě uveden jako zástupce prodávajícího, nechte si předložit řádnou plnou moc od vlastníka. Kvůli podvodům a předcházení komplikacím lze rozhodně doporučit kontaktovat i přímo vlastníka a v případě podepisování kupní smlouvy na plnou moc na straně bazaru si ověřit, že tu plnou moc skutečně poskytnul a že je k prodeji zmocnil. Požadovat úřední ověření na plné moci je určitě lepší, jakkoli to není moc obvyklé. Nicméně, čím opatrnější postup, tím lépe.V kupní smlouvě by měly být dále jasně vymezeny povinnosti týkající se předání dokladů od vozidla. Pokud bazar prodej zprostředkovává a má doklady od vozidla a zajišťuje pravděpodobně i přepis vozidla, je nutné mít s tímto autobazarem dohodu o tom, kdy přepis provede a kdy předá doklady. Alternativně lze k tomu zavázat prodávajícího, ale pokud ten dokumenty nemá, je vhodné si k tomu zavázat „všechny“, tzn. jak prodávajícího, tak bazar. Zajištění přepisu a předání dokladů je vhodné zajistit smluvní pokutou tak, aby bazar nezdržoval přepis a předání dokladů.

Je totiž nutné mít na mysli, že k přepisu (odhlášení) vozidla je nutné osvědčení o registraci vozidel (ORV), ale bez něho nelze jezdit. Takže dokud prodávající nebo bazar neodhlásí vozidlo na kupujícího a nepředá mu ORV, tak ho kupující nemá a nemůže jezdit. Žádné ježdění „na kupní smlouvu“ zákon nedovoluje. ORV musí řidič vždy předložit při kontrole dokladů od vozidla.Proto je nutné, aby tyto otázky byly jasně dohodnuty. Pro kupujícího je navíc ideální, aby jej prodávající k přepisu zmocnil a tím má kupující všechny doklady a může hned jezdit. Pokud odhlášení zajišťuje bazar, tak až do provedení odhlášení a předání dokumentů (ORV) jezdit nelze. Pečlivě si proto danou věc upravte v kupní smlouvě, ať nemáte problém s předáním dokladů.

Z hlediska dokumentace je tak celý proces završen podpisem kupní smlouvy a předáním dokladů od vozidla.

11.8.2010 6:30| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist