Kottás: Úsekové měření na dálnicích se nevyhnutelně blíží

Sen ministra dopravy o úsekovém měření rychlosti na dálnicích je zase o něco hmotnější.

Úsekové měření na všech českých dálnicích je mnohem blíž, než si vůbec uvědomujeme. Bezostyšné přiznání ministra dopravy Dana Ťoka k tomu, že zasíťování českých dálnic do systému Velkého bratra je jeho tajným snem, se mohlo zprvu zdát jako úchylný projev mocí, jenže nyní nabírá reálné obrysy.

Vše začne tím, že se na právě rekonstruované dálnici D1 nainstalují radary, které budou hlídat povolenou rychlost v místech dopravních omezení. Policie bude nejdříve rozmisťovat radary náhodně a měřit „nanečisto“, tzn. sbírat data, která pak vyhodnotí a rozhodne, co bude dál, a také informovat řidiče skrze multifunkční tabule o jejich rychlosti, což Ťok nazval „posledním varováním“.

S příchodem příští stavební sezóny, tedy zhruba od jara roku 2016, totiž hodlá policie začít měřit „naostro“. Prý z důvodů vyšší ochrany stavebních dělníků, které ohrožují řidiči jedoucí až o 50 km/h rychleji. Přiznám se, naposledy jsem v některých zúženích také jel 130 km/h, protože jaksi v neděli odpoledne nebylo koho ohrožovat. Stavební stroje zaparkované, nikde ani živáčka. Žádný kamion, mezi kterým bych se musel protahovat. Provoz na úplném minimu.

Nedělám si iluze a tuším, že to jsou přesně ty podmínky, ve kterých bude policie měřit nejčastěji. Nedělám si iluze ani o tom, zda už tam ty radary zůstanou i po dokončení rekonstrukce. Nedělám si iluze ani o tom, zda policie vyhodnotí situaci tak, že se opatření osvědčilo, ale radarů je pořád málo, Passatů a Superbů je pořád málo, lidí je pořád málo a úsekové měření na celé ploše je prostě nezbytné. Klasická salámová metoda.

Vsadíme se? O kolik? O pár stovek? Vůbec ani nemusíme, v sázce je totiž něco nevyčíslitelně hodnotnějšího…

 

31.7.2015 1:45| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist