Kottás: Metrické jednotky jsou nuda!

Francouzi nám všechno pokazili. A tím nechci narážet na pověstnou píli tohoto národa při konstrukci aut.

Francouzi nám všechno pokazili. A tím nechci narážet na pověstnou píli tohoto národa při konstrukci aut nebo že v masivním měřítku zavedli koncepci všechno vpředu. Pokazili nám všechno ještě dřív, než vůbec nějaká auta existovala. Už roku 1801, kdy zavedli metrický systém.

K dnešnímu dni imperiální systém oficiálně používají už jen tři státy na světě – Barma, Libérie a samozřejmě Spojené státy americké. S určitými výjimkami potom také státy bývalého Commonwealthu. A to je škoda.

V současném globalizovaném světě je bez diskuze žádoucí, aby se skupiny různých kultur a zvyků dokázaly mezi sebou domluvit s přesností. Třeba aby z nebe nepadala letadla. Incidenty, kdy se místo požadovaného množství paliva v kilogramech natankovalo letadlo v librách a (málem) došlo k neštěstí, nebyly výjimečné. Výhody sjednocení systému jednotek je tedy nesporný.Metrický systém je ale nudný jako kravata bruselského úředníka, uniformní a bez závanu vzrušení mimo zaběhnuté koleje každodenního života. Tím skutečně nechci vyjádřit svou radost nad situací, pokud by nebe utichlo vinou vysušených nádrží letadel, ale tady na zemi, tím spíš v autech, je metrický systém skutečná nuda.

Vzpomenete si, kdy jsme naposledy v testu zmiňovali výkon motoru v kilowattech? Možná jednoho dne, až krutovláda zakáže spalovací motory a budeme psát magazín o elektromobilech, ale do té doby pro nás budou prioritní koně. Stejné je to s časem na 400 metrů. Fuj! Od semaforu se přece vždycky závodilo na čtvrt míle… Možná si to ani neuvědomujete, ale imperiální systém je všude kolem, jenom si ho všimnout. Stále nejste přesvědčení?Zkuste si někdy půjčit auto ve Spojených státech a udělat si výlet. Počítání spotřeby v mílích na galon a zjišťování, kolik máte natankovat, je zábava. A co teprve nastavení klimatizace ve Fahrenheitech… Nebo si nějaké americké auto rovnou kupte. Jenom se potom nedivte pokutám za rychlost. Že je v tom guláš? To jistě je, ale bez něho by byl náš automobilový svět o mnoho prázdnější.

Správně přepočítat „nesprávné“ jednotky je občas dobrodružství. Buďme tedy za jejich existenci rádi. Už jenom proto, že u okénka rychlého občerstvení zní čtvrtlibrák se sýrem a půl galonu Coca Coly tak nějak lépe…

12.7.2013 10:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist