Konec značky MG Rover

Britská vládá odmítá úvěrovat pochybnou budoucnost a nezdařilo se ani převzetí čínským výrobcem. Stoletá historie značky se chýlí ke konci i přesto, že prodeje rostou.

Včera se v závodě Longbridge zastavila výroba a dnes prohlásilo vedení firmy Phoenix Holdings, která vlastní MG Rover, že automobilka vstupuje do ochrany před věřiteli, což v návaznosti na další nevyhnutelné kroky znamená její faktický konec.

Problémy současného MG Roveru se táhnou už mnoho let a ani po jejím převzetí od BMW firmou Phoenix v roce 2000 se neočekávalo, že by jí před záhubou zpasilo cokoli méně, než přímé převzetí větší značkou s dostatečným kapitálem potřebným pro její další rozvoj.

Přesně o to se Phoenix Holdings v posledním roce snažilo a dlouze vyjednávalo s čínským výrobcem SAIC (Shanghai Automotive Corporation Industries) o převzetí MG Roveru. Plánovaná transakce byla vyčíslená na hodnotu jedné miliardy liber.

Pro úspěch tohoto jednání však byl klíčový překlenovací úvěr od britské vlády ve výši 100 milionů liber, který se však stále nedařilo Phoenixu zajistit. Události vzaly tento týden rychlý spád poté, co se dodavatelé dílů začali obávat o platby. Někteří z nich dokonce zastavili dodávky a výroba se tak musela ve čtvrtek zastavit.

Dnešní vyjádření vedení MG Roveru je v podstatě otevřeným přiznáním krachu značky v její současné podobě, i když se do budoucnosti nevylučuje, že sportovní auta MG, o které je na anglickém trhu i v ostatních zemích stále zájem, se budou nadále vyrábět. Současný vývoj je paradoxní i v tom, že v posledním roce stoupl prodej MG Roveru o deset procent.

O práci má přijít šest tisíc přímých zaměstnanců MG Roveru a až 18 tisíc zaměstnanců u dodavatelů.

 

 

redakce autoweb.cz

8.4.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist