Končí doba omezování? Texas zrychlí na 136 km/h

Americký stát Texas brzy zvýší rychlostní limit až na 85 mil za hodinu. Další státy rovněž uvažují o posunutí hranice výš.

Spojené státy jsou zvláštní tím, že zde platí snad nejpřísnější rychlostní limity vůbec. Ale zatímco Evropa se ohání bezpečností (protože rychlost přeci zabíjí, áááno), ve Státech šlo kdysi dávno, když se zaváděly plošné limity, hlavně o snížení emisí a celkové spotřeby paliva. K tomu došlo v reakci na ropnou krizi v roce 1973, od roku 1974 platil plošný limit 55 mil za hodinu (89 km/h). Ukázalo se ale, že úsporu paliva a snížení emisí ve výsledku nepřinesl.

Nyní se ještě více ukazuje, že jsou nová auta nejen celkově úspornější a samozřejmě i bezpečnější, ale díky moderním technologiím se jejich úspornost projeví hlavně při vyšší rychlosti. Například jedna studie potvrdila, že moderní vozy s vícestupňovými převodovkami jsou při rychlosti 85 mil za hodinu (136 km/h) efektivnější než při rychlosti 70 mil za hodinu (112 km/h).Stát Texas tak chce nyní zvýšit limit na 85 mil za hodinu, čímž by se stal „nejrychlejším“ státem v USA vůbec. Nyní se tu svezete na některých místech sice již osmdesátkou (128 km/h), ale spíše narazíte na limit 70 mil či 65 mil, často i pouze 55 mil za hodinu, což může být na osmiproudé dálnici docela frustrující. Je zajímavé, jak v Americe uvažují o zvyšování nejvyšší dovolené rychlosti, zatímco v Německu se opět hovoří o zavedení limitu 130 km/h a některé spolkové země dokonce otevřeně hlásají, že se zasadí o plošný limit 120 km/h nebo dokonce 100 km/h. To mají Němci z toho, že volí zelené…

Na světě najdete docela dost míst, kde není zákonem stanoven rychlostní limit, ale kvůli povaze vozovky se tu často nedá jet rychleji než krokem. Jmenujme třeba některé provincie v Indii. Rychlostní omezení už dávno zavedlo i australské Severní Teritorium, americké státy Nevada a Montana a také ostrov Man. Na Manu se postupně od roku 2004 zavádí lokální omezení. Proslulý německý Autobahn tak zůstává posledním místem, kde můžete dostat ze svého auta maximum naprosto legálně.

autoweb.cz

12.4.2011 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist