Koloběžky na chodníku pohledem právníka: Pozor, snadno dostanete pokutu!

Foto: Wranglernews.com

V minulosti byly v centru Prahy morem Segwaye a podobná vozítka. Po několika letech jejich bezohledného užívání turisty v centru Prahy ježděním po chodníku byly nakonec z centra vykázány. Jejich provozovatelé se ale rychle přeorientovali na elektro-koloběžky. Nejdřív na takové větší s širokými plášťy a v době nedávné na drobné elektro-koloběžky a jízda po chodníku (podobně jako v minulosti u Segwayů) pokračuje.

Z hlediska pravidel silničního provozu nicméně platí, že koloběžka je jízdní kolo (§57, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.) a s jízdním kolem, jak známo, nelze jezdit po chodníku. S koloběžkou tedy po chodníku také nelze jezdit – jízdní kolo lze, nanejvýš, po chodníku vést, pokud to neohrožuje chodce.

Problém by asi nebyl u obyčejných koloběžek, protože na těch se obvykle velká rychlost vyvinout nedá, resp. na těch, na kterých se vyvinout dá, by nikoho nenapadlo jezdit v centru Prahy po chodníku. Tady se ale jedná o elektrokoloběžky a některé evidentně omezení výkonem a max. rychlostí nesplňují.

Pro elektro-kola, a tedy i pro elektro-koloběžky, platí z hlediska jejich motorů stejná omezení (max. 1 kW výkonu a max. 25 km/h). Když některé ty elektro-koloběžky vidím jezdit bez odrážení kolem 30 km/h, je jasné, že omezení nesplňují.

Což o to, po silnici by to asi bylo jedno (ostatně na kole mohu také vyvinout vlastními silami bez problémů rychlost vyšší než 25 km/h) a není to nic proti ničemu, nicméně na chodník s kolem z pochopitelných důvodů nemůžu. O to víc to platí pro elektro-kola a elektro-koloběžky, které (s patřičnými, byť nedovolenými, úpravami) vyšších rychlostí dosáhnou snadno, resp. jich může dosáhnout snadno každý.

Koloběžka a tím spíše elektrokoloběžka na chodník z hlediska pravidel silničního provozu tedy nepatří a její řidič musí zůstat na silnici nebo na stezce pro cyklisty. Za porušení této povinnosti lze na místě uložit sankci až do 2 000 Kč.

6.11.2018 2:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist