Kolik vozíte v autě bakterií?

Jestli vozíte v autě například psa, máte v něm podle statistiky až patnáctkrát vyšší výskyt bakterií než čistotný majitel důchodového věku.

Britský výrobce čistících prostředků Comma zveřejnil výsledky bakteriologického měření, které nechal provést v autech různých skupin majitelů. Vědecky pojatý výzkum se zaměřil na pět typových skupin motoristů – majitelé psů, mladí příznivci tuningu, ženy 20-29 let, rodiny a motoristy v důchodovém věku.

To, že bakterie jsou všude kolem nás, víme už od základní školy. Překvapivější je však zjištění, jak velký vliv má typ řidiče a jeho návyky na výskyt bakterií v autě. Nejzasaženější partií se všeobecně ukázal být prostor pro nohy a sedadlo řidiče, v ostatních částech auta se výskyt bakterií odvíjel od typu řidiče.

Pokud jde o výskyt bakterií v autě, nejhůř jsou na tom majitelé psů, kteří přepravují svá zvířata většinou v kufru. Pokud vozí psi spíše na zadních sedačkách, zamořenější jsou pak přirozeně právě tyto partie. U majitelů psů byl v kufru i v prostoru pro nohy naměřený nejvyšší výskyt kolonií bakterií, který už překračoval přesně měřitelné hodnoty. Naproti tomu ale nebyl u majitelů psů zjištěný tak velký počet bakterií na sedadle spolujezdce, jako například u skupiny mladých tunerů. V jejich autech byla například zjištěný osmdesátkrát vyšší výskyt bakterií na sedadle řidiče, než v autech používaných běžnou rodinou. Při srovnání počtu kolonií mezi kufrem pejskařského auta a auta provozovaném čistotným motoristou v důchodovém věku byl výskyt bakterií v prvním případě patnáctkrát vyšší. Výzkum jednoznačně prokázal, že majitelé by neměli podceňovat význam pravidelného čistění interiéru.

Výzkum měřil počet kolonií bakterií v těchto částech auta – prostor pro nohy vpředu, dno zavazadelníku, odkládací skříňka, sedadlo řidiče a průduchy ventilace. Po sečtení výzkytu kolonií v jednotlivých částech vychází žebříček znečistění u jednotlivých skupin majitelů aut následovně (počet zjištěných kolonií bakterií je v závorkách):

1. Majitelé psů (766)

2. Mladí tuneři (541)

3. Ženy 20-29 let (468)

4. Rodiny (264)

5. Motoristé v důchodovém věku (226)

 

 

 

Marek Nastoupil

1.9.2005 5:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist