Na kole z Jihlavy na Rokštejn

Že kolem Jihlavy není žádná pořádná trasa pro výlet na kole? Tak to je ale chyba lávky. My jsme objevili jednu, která vás bude určitě bavit. Vydejte se s námi na cestu z Jihlavy na zříceninu hradu Rokštejn.
shutterstock_433516981-jihlava-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Čeká na vás 38 kilometrů po terénu pěkně rozmanitém, pojedete po rovince, vyšlápnete si nějaký ten kopec, občas po silnici, občas městem, občas lesními cestami. Každopádně lze cestu zvládnout, pokud máte zkušenosti, i s cyklovozíkem.

A tak hurá do sedla a vyrážíme z vlakového nádraží v Jihlavě. Odtud vaše cesta povede po cyklotrase B08 podél železniční trati až k rozcestí Helemínské silnice. Tady se napojíte na cyklotrasu číslo 26, přejedete koleje a dáte se doprava do strmého kopce.

Silnici vyměníte za širokou lesní cestu a pofrčíte až do Malého Beranova. Městečko projedete na druhou stranu a odměnou vám bude krásná asfaltová cyklostezka, která vás dovede do obce Luka nad Jihlavou.

Tady vám bude ukazatelem směru řeka, kterou přejedete a pokračujete po jejím pravém břehu. Když se budete držet cyklistického značení, nemůžete dojet jinam, než do Bítovčic. Přehlédnout nemůžete ani kopec, který vás na tomto úseku čeká. J

V Bítovčicích se zase vrátíte na druhý břeh řeky a vaše cesta povede dál do Přímělkova a následně k Přímělkovskému rybníku. Tady vás čeká posledních sto metrů stoupání s převýšením 50 metrů, ale odměnou vám bude krásný výhled na zříceninu hradu Rokštejn.

První zmínky o tomto hradu jsou ze 13. století, o století později byl na vrcholu své slávy, díky markraběti Janu Jindřichovi se z něj stalo přepychové sídlo. To ho ovšem stálo nemalé peníze a zadlužil se tolik, že hrad musel na konci 14. století prodat Valdštejnům. O století později byl poničen při válečném tažení a od té doby už jen chátral. Dnes si můžete prohlídnout už jen ruiny, ale i tak je to krásná podívaná.

Z Rokštejna se potom vrátíte stejnou cestou zpátky do Jihlavy a v nohách budete mít příjemných 38 kilometrů. Pokud by se vám už šlapat nechtělo, můžete na zpáteční cestě sednout v Přímělkově na vlak a vrátit se do Jihlavy vlakem, ale to by byla možná škoda, co říkáte?

Tip na elektrokolo: MTF HILL 8.1 a MTF HILL 8.1 W

Jedná se o špičková horská elektrokola v pánském i dámském provedení. Jejich srdcem je motor BOSCH Performance Line CX, což je ve světě elektrokol absolutní špička. Baterie od stejné značky je plně integrovaná do rámu, což ještě zatraktivňuj design elektrokola.

Při volbě silnější baterie s kapacitou 13,4 Ah ujedou tyto modely na jedno nabití až 150 km. Úroveň motorové asistence si nastavujete na značkovém displeji Bosch Intuvia umístěném na řídítkách. K dispozici jsou čtyři stupně včetně režimu TURBO, díky němuž vyjedete i to, co byste pomalu ani nevyšli.

Na elektrokole najdete řada kvalitních komponentů, jako hydraulické kotoučové brzdy Shimano BR-MT 400, odpruženou vidlici SR Suntour XCM 34 RL se zdvihem 100 mm nebo devítirychlostní přehazovačku Shimano Acera. Prvotřídní německé pláště Schwalbe Smart Sam skvěle drží v terénu, ale nemusíte se s nimi být ani na cyklostezku nebo silnici.

17.9.2020 7:59| autor: Cesty městy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist