Kia Niro 1.6 GDI HEV

Nepůsobí okázale ani nabubřele, nijak se nehrne vpřed s masivní mediální kampaní v zádech. A přitom je to auto, které je velmi povedené a právem zaslouží zvýšenou pozornost.

  • Dynamika 7

  • Chování na silnici 7

  • Provozní náklady 10

  • Praktičnost 9

  • X-Factor 10

  • Celkové hodnocení 8.6

Radosti

Fungující systém pohonu a jeho dynamika, kvalita zpracování, prostorný interiér, jízdní vlastnosti a celkový pocit z auta, spotřeba i při jízdě po dálnici

Starosti

Pouze přední náhon, klasické žárovky v předních světlech

Niro se v modelové řadě Kia celkem vyjímá. Minule jsem měl Optimu kombi a jednu část recenze jsem věnoval tomu, že je zajímavé sledovat vývoj od modelů před 20 lety vzbuzujících soucit a posměch až po právě Optimu, která je agresivně okázalá. A že za dalších řekněme 10 let budou sebevědomí natolik, že udělají auto vzhledově „obyčejné“ jako Passat.

Nebo výjimečné jako třeba Talisman – celé mi to ale šéfredaktor vyškrtl, protože vyznění bylo ještě trochu jiné. Nicméně, právě Niro je model, který by Kiu tomuto stavu mohl hodně přiblížit. Auto není nijak prvoplánově krásné, nebo naopak divné, jak je u produktů pro alternativní obyvatele Letné a Berlína zvykem, je jen standardně hezké. A o to víc je povedené uvnitř…

Interiér

… Kia Niro je zajímavá rozměrově, s rozvorem 2700mm a délkou 4355mm se s ní dá zaparkovat v přeplněném městském centru a zároveň bez problémů dojet na dlouhý výlet. Jinak interiér? Kvalitní, povedený, materiálově průměrný. Vedle kvalitních tlačítek a kůže na různých místech najdete i imitace, a to i takové, kde si člověk není jistý, co má být vlastně napodobováno. Na druhou stranu dokonce fungovalo automaticky stmívané zpětné zrcátko (na rozdíl od zmiňované Optimy). Pro popis ovládání informačního displeje si přečtěte test zmiňované Optimy, rozdílů jsem moc nenašel. Funguje dobře a neotravuje. Musím zmínit vyhřívaný volant, ten Kia umí. Věnec topí příjemně a po celém obvodu.

Pohon

Korejským a americkým vývojářům se podařilo najít optimální kompromis mezi kapacitou – a tedy hmotností – baterií a dynamikou elektrické části pohonu. Celé hybridní ústrojí pak vypadá takto: Zážehová jednotka Kia 1,6 litru ‘Kappa’ GDI – s výkonem 105 koní a maximálním točivým momentem 147 Nm – spolupracuje s elektromotorem o výkonu 32 kW a lithium-polymerovým akumulátorem o kapacitě 1,56 kWh. Systémový výkon hnacího ústrojí 141 k se přenáší na přední kola prostřednictvím šestistupňové dvouspojkové převodovky (6DCT).

Maximální točivý moment 265 Nm dostupný od prvního převodového stupně mě dokázal vždy příjemně překvapit. O to víc, že když prudkou akceleraci ukončíte, auto se okamžitě a bezproblémově přepne do čistě elektrického módu a bzučí si na elektřinu, kterou před tím chytře ukládalo z brždění a přebytků výkonu benzínového agregátu. A bzučí si to klidně i 60 km/h, což je do města dostatečné. Mimochodem brždění – některým lidem způsob, jakým hybridy brzdí, vadí pro trochu línější náběh „klasických“ brzd, ale kdo je zvyklý na brzdy, na které se musí šlápnout víc – v autech jako Porsche 911, Impreza STI, Mitsubishi EVO apod., tomu Niro přijde naprosto v pořádku.

Spotřeba

To je další překvapivá silná stránka, díky přidaným 33 kg baterií – na celkových 1434 kg, se dá s autem cestovat s nečekaně příznivou spotřebou. Já jsem cestu po dálnici bratru 500 km zvládl při 130km/h a normální jízdě za nepříjemného protivětru za 7,5l. Zato ve městě je 6l naprostý standard a opravdu se nemusíte nijak krotit.

Ovladatelnost

Famozní je způsob, jakým oba motory pohonné soustavy dokáží spolupracovat i při vyšší potřebě odevzdávaného výkonu. Kia se chlubí, že vyvinula úplně nový elektromotor umístěný přímo v převodovce, který dokáže hlavnímu motoru pomoci kdykoliv, nejen při pomalé jízdě. A Niro je opravdu auto, kde rozdíl mezi režimem Eco a Sport není jen v jiném naladění odezvy na plynový pedál, ale je markatní a přímo cítíte, jak elektromotor tomu benzínovému ze všech sil pomáhá.

Pro srovnání – ikonická Impreza GT z konce 90. let měla 290 Nm při hmotnosti 1255kg. K tomu ještě vychytávky jako elektricky ovládané klapky v předním nárazníku a výměník voda/výfuk pro rychlejší zahřátí motoru. Pro evropské hračičky pak Kia pracuje na dvou důvodech k radosti: je to nový asistenční systém na podporu hospodárné jízdy (Eco DAS), jenž obohatí výbavu modelu Niro (do roka od uvedení vozu na ČR trh).

Součástí systému Eco DAS je tzv. ukazatel pro jízdu setrvačností (CGC) a dále systém prediktivního hospodaření s energiemi (PEC). Cílem obou těchto technologií je co nejvíce omezit spotřebu paliva informováním řidiče o tom, kdy jet setrvačností a kdy brzdit. Pomocník pro jízdu setrvačností bude upozorňovat řidiče na to, kdy je vhodné sundat nohu z plynového pedálu a volně dojet na křižovatku při současném dobíjení akumulátoru v rámci zpomalování.

Po nastavení cíle cesty v navigaci se bude tento systém zapojovat za určitých rychlostí jízdy a prostřednictvím ikonky na přístrojovém štítu informovat řidiče o vhodnosti jízdy setrvačností. Technologie PEC zase využívá navigaci v součinnosti s tempomatem a snaží se předvídat změny terénu na trase ve směru jízdy (zejména stoupání a klesání vozovky) a na základě toho určovat, kdy je optimální dobíjet akumulátor a kdy naopak využít akumulované energie a aktivně podle toho řídit toky energií.

Niro představuje první systém, jenž bere v potaz stoupající i klesající profil terénu. S autem je určitě počítáno především pro americký trh, což prozradí například nohou ovládaná parkovací brzda. A technologie je pro značku zřejmě tak cenná, že je Niro pro celý svět vyráběné pouze v Koreji. Pro české kutily a chalupáře pak bude zajímavá možnost odtáhnout přívěsný vozík až 1300kg těžký a do kufru naložit až 427/1425 (při sklopených sedačkách) litrů materiálu. Za sebe dávám velké plus za nepoužití převodovky CVT, která patří na skútr (kolega Hugo s jeho Pandou od Guigiara nebude souhlasit).

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Výše zmíněná šestistupňová dvouspojková převodovka dělá auto mnohem dospělejší a podle mě je díky ní přitozenější i čistě elektrický režim. A na rozdíl od Optimy, kde mi (sedmirychlostní verze) dost vadila, mi tady vyhovovala. Standardně moc nefunguje snaha o manuální řazení, ale tady je lepší to nechat na elektronice. Niro dokáže i samo řídit, jen to neudělá déle než 10 sekund. Pak se systém s pípáním vypne. Je to hezká zábava pro dalekou cestu s malou dcerkou – tatínek má ruce nad hlavou a auto samo zatáčí, ale reálně si využití neumím představit, protože potřebuje dokonale značenou silnici a navíc jako asistent nepříjemně pohybuje volantem spolu s řidičem. To je buď přímo děsivé, nebo aspoň nepříjemné.

Přístrojový štít nabízí vlevo ukazatel dobíjení nebo naopak vybíjení baterií – klasicky od „charge“ přes „eco“ až po „power“, stav jejich nabití a další volitelné funkce, uprostřed rovněž – například teplotu benzínového motoru, vpravo je pak tachometr. Auto mělo i chytrý tempomat, nastavený je tak, že téměř zastaví, ale těsně před úplným zastavením se vypne. Nečekaně příjemná byla s Kiou Niro jízda i po menších silničkách, působí opravdu živě a nebrání se ostré jízdě. I nastavení odpružení mi vyhovovalo. Jediný nedostatek je tak pouze přední náhon, který nejvíc pocítíte při výjezdech z prudkých zatáček za mokra, nebo rozjezdech například do kopce. Další výtka je k absenci xenonů, nebo jakýchkoliv světel lepších než obyčejných halogenových.

Verdikt

Závěr bude možná lehce melodramatický, ale podle mého zcela přesně vystihuje auto takové, jaké je, byť o autech vlstně není. Kdo četl Válku s mloky, pamatuje si na postavu průmyslníka pana Bondyho, který měl na cedulce u svého domu napsáno pouze Bondy, nic dalšího nepotřeboval. Kia Niro je na tom stejně, žádné další upřesňování není třeba. Jednak proto, že je v produkci značky výjimečná a také díky tomu, že je prostě povedená.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec / synchronní motor s permanentním magnetem
Palivobenzín
Zdvihový objem (cm3)1580
Kompresní poměr13 : 1
Vrtání x zdvih (mm)72 x 97
Převodovkašestistupňová automatická
Poháněná kolapřední
Podvozek
Vpředunezávislé zavěšení McPherson s vinutými pružinami, plynokapalinovými tlumiči a zkrutným stabilizátorem
Vzadunezávislé víceprvkové zavěšení s vinutými pružinami, plynokapalinovými tlumiči a zkrutným stabilizátorem
Brzdy vpředuventilované kotoučové
Brzdy vzadukotoučové
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)77,2/105 v / 5700 (benz.), 32 / 1798 - 2500 (el.), 104/141 / 5700 (systém)
Točivý moment (Nm)147 v 4000 (benz.), 170 v 0 - 1798 (el.), 265 v 1000 - 2400 (systém)
0-100 km/h (s)11,5
Nejvyšší rychlost (km/h)162
Spotřeba paliva (l/100 km)3,8 / 4,4 - 3,9 / 4,5 - 3,8 / 4,4
Objem nádrže (l)45
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4355
Šířka (mm)1805
Výška (mm)1545
Rozvor náprav (mm)2700
Provozní hmotnost (kg)1500 - 1587
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)1300
Zavazadlový prostor (l)427 / 1425
Ceny
Základní cena modelu614 980 Kč
Základní cena test. verze614 980 Kč
24.3.2017 5:42| autor: Jiří Kotyk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist