Kdy odpovídá provozovatel parkoviště za škodu způsobenou na zaparkovaném autě?

Poměrně rozšířená informace nebo povědomí o tom, že provozovatel parkoviště odpovídá za škodu způsobenou na zaparkovaném vozidle, má ve skutečnosti jen velmi omezenou platnost

Velmi často se řadě řidičů stává, že se vrátí ke svému vozidlu, které bylo zaparkováno (např. někde u nákupního střediska) a zjistí, že jejich vozidlo je poškrábané nebo odřené, a to v tom příznivějším případě než je ten, že dojde rovnou k odcizení vozidla. Řidiči se někdy domnívají, že za tuto škodu (když pachatele nelze zjistit, pokud ujel) odpovídá provozovatel parkoviště. Ve skutečnosti je ale odpovědnost tohoto provozovatele velmi úzce vymezena, na čemž má zásluhu i několik rozhodnutí soudu.

Nejprve několik citací z občanského zákoníku:“

§ 433

(1) Provozovatel poskytující ubytovací služby odpovídá za škodu na věcech, které byly ubytovanými fyzickými osobami nebo pro ně vneseny, ledaže by ke škodě došlo i jinak. Vnesené jsou věci, které byly přineseny do prostor, které byly vyhrazeny k ubytování nebo k uložení věcí, anebo které byly za tím účelem odevzdány provozovateli nebo některému z pracovníků provozovatele.

§ 435

Stejně jako provozovatel poskytující ubytovací služby odpovídají i provozovatelé garáží a jiných podniků podobného druhu, pokud jde o dopravní prostředky v nich umístěné a jejich příslušenství.

§ 436

Právo na náhradu škody musí být uplatněno u provozovatele bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno nejpozději patnáctého dne po dni, kdy se poškozený o škodě dozvěděl.

Jak patrno z výše uvedených citací z občanského zákoníku, odpovídá provozovatel garáží nebo parkovišť za škodu, která na vozidlech vznikla. Škodou se navíc v tomto případě rozumí jak ztráta, poškození, odcizení nebo zničení věci. Odřené auto je tedy právě takovou poškozenou věcí. Na druhou stranu, a ačkoli to tak z výše uvedených citací nevypadá, je odpovědnost takového provozovatele výrazně omezena.

Aby totiž podmínky odpovědnosti byly splněny, musí se jednat o parkoviště, které je hlídané. Aby parkoviště splnilo podmínky parkoviště hlídaného, musí být zajišťována nejen personálními nebo technickými (kamery) prostředky ostraha, ale současně musí být takové parkoviště jako hlídané označeno. Rozhodně nestačí, jak se řidiči někdy domnívají, že stačí, když se jedná o placené parkoviště nebo že je dané místo oplocené anebo že dokonce v místě je přítomna i nějaká osoba, která dohlíží např. na výběr poplatků za parkovné apod. Nic z toho jako podmínka nepostačí, dokud není zřejmé jak označením tak faktickým přístupem provozovatele, že se jedná o parkoviště hlídané. Navíc své odpovědnosti se provozovatel zprostí v případě, kdy informuje řidiče, že příslušné parkoviště není parkovištěm hlídaným.

Z toho plyne, že téměř žádné parkoviště nesplní podmínky parkoviště hlídaného. Navíc provozovatel parkoviště by byl sám proti sobě, pokud by neudělal to málo, co udělat stačí, aby se o hlídané parkoviště nejednalo a on se tak nezprostil odpovědnosti za škodu.

S ohledem na shora uvedené tak platí, že domáhat se náhrady škody např. na provozovateli parkoviště u obchodního domu způsobené tím, že někdo auto řidiči odřel a pak ujel, nelze.

JUDr. Tomáš Beran

2.4.2009 5:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist