KDU-ČSL chce jednotnou evropskou databázi historie aut

Jeden ze zásadních problémů u ojetých aut (a také bod pro volby do Evropského parlamentu) vidí Lidovci v nelegálním stáčení tachometrů.
kdu-csl-chce-jednotnou-evropskou-databazi-historie-aut-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Politika je disciplína, která jde obvykle mimo stejný směr zájmu tak, jak to vidíme v redakci Autowebu. Neradi bychom házeli politiky do jednoho pytle, ale výsledky práce našich představitelů obvykle (myšleno naším „autařským“ pohledem – politiku jako takovou řešit určitě nechceme) neodpovídají očekávání.

(Ne)dostavba dálnic a peníze mizící namísto v jednotlivých projektech na kontech karibských bank, bodový systém a tak podobně. Je třeba ale sledovat jednotlivé body, jakkoli nám nejdou pod vousy, když se týkají restrikcí a omezení, a také ty, které by nám, motoristům, měly pomoci. Jedna z našich politických stran teď tahá na světlo problém stočených tachometrů.

„Koupíme-li si ojeté auto, můžeme si být na 90 % jistí, že má stočený tachometr. Skutečnou historii se lze dozvědět pouze pokoutnými způsoby přes záznamy o historii auta v chráněných databázích výrobců, říká kandidát KDU-ČSL do Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský), který se problematikou ochrany spotřebitele již dlouhodobě zabývá.

My se problematikou také dlouhodobě zabýváme a podle našich informací nejde o 90%, ale řekněme 30-40% ojetin na trhu. Nicméně co říká politik dál…?
„Navíc musím dodat, že fenomén stáčení zdaleka není jen českou specialitou. Setkat se s ním můžeme například i v Německu, které je pověstné poctivostí svých obyvatel. Nadešel čas, aby se problém konečně začal řešit,“ dodává Zdechovský.

„Protože se jedná o záležitost celoevropského rozsahu, měla by se řešit na úrovni evropské osmadvacítky. Evropská unie zde má jedinečnou příležitost ukázat, že je schopná zasáhnout ve prospěch svých občanů. KDU-ČSL se bude v Evropském parlamentu zasazovat o vytvoření celoevropské databáze historie aut, kde by si každý spotřebitel mohl jednoduše historii stáhnout,“ vysvětluje Zdechovský.

Dobrá tedy. Registrujeme návrh, který jako takový nezní špatně, a mít možnost mrknout se před koupí auta do nějaká volně přístupné databáze samozřejmě dává smysl a nám, kdo kupujeme ojetá auta, by se hodil.

Budeme tedy sledovat kariérní postup jmenovaného kandidáta a pokud uspěje ve volbách, budeme na něj pečlivě a trpělivě apelovat ohledně realizace této celoevropské databáze, aby se z tématu nestal jen populistický bod v předvolební kampani, ale reálný základ fungujícího proobčanského systému.

 

zdroj KDU-ČSL, ilustrační tit. foto Profimedia

10.3.2014 11:44| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist