Kde všude najdete použité pneumatiky?

Co se děje s vyřazenými gumami? Nemusí skončit na hořící skládce nebo v lepším případě na motokárové dráze. Lze z nich dělat i umělecké předměty.

Společnost Michelin uvádí, že se ročně prodá po celém světě přes 1,4 miliardy nových pneumatik a s tím prý samozřejmě souvisí i neustálé vyhazování těch nepotřebných. Výrobce přinesl zajímavé informace, co všechno se s vysloužilými pneumatikami děje.

Pokud jsou recyklovány (v přírodě se vyhozená pneumatika rozloží asi až za 400 let) a nekončí na skládkách, dají se použít především ve stavebním průmyslu – pneumatiky končí i v drti, která se přimíchává do asfaltu nebo betonu. Následná směs nejen dobře odvádí vodu, ale má i dobré izolační vlastnosti (lepší než hojně používaný štěrk).

Zatímco někteří umělci používají materiál z vyřazených pneumatik ke tvorbě soch, šperků nebo doplňků (například kabelky, boty…), dají se použít i jako alternativní zdroj paliva. Pneumatika má údajně stejnou energetickou hodnotu jako kvalitní černé uhlí. Jedna pneumatika prý také poskytne stejné množství energie jako 7,6 litru ropy.

zdroj: Michelin

10.5.2012 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist