Kapsch bude stavět mýto i na zatím neexistujících dálnicích

Nejpozději za deset let má být v Česku dvojnásobně víc dálnic než dnes – a na všech budou stát brány od firmy Kapsch.

Firma Kapsch vystaví mikrovlnný mýtný systém na všech budoucích dálnicích a rychlostních silnicích, jejichž stavba začne do roku 2017. ČTK to potvrdil náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Dodatek k původní smlouvě, který zakázku firmě zaručí, uzavře ministerstvo s Kapschem do konce srpna. Dodatek před týdnem v tajnosti posvětila také vláda. Kromě budoucích dálnic postaví Kapsch podle dodatku svůj systém ještě do konce tohoto roku na 200 kilometrech silnic první třídy. „Pokud se to vše podepíše do konce srpna, tak i když jsou termíny napjaté, uděláme vše proto, aby se to stihlo,“ řekl ředitel Kapsche Karel Feix.

Česká dálniční síť by měla být podle optimistické varianty dokončena mezi lety 2013 a 2015. Její současná délka necelých 1000 kilometrů se má do té zdvojnásobit. „Rok 2017 je tam uveden proto, kdyby se náhodou ty výstavby zpozdily,“ vysvětlil Hodač posun termínu v dodatku.

Nezodpovězenou otázkou kolem mýtného je termín zpoplatnění malých nákladních vozů od 3,5 tuny a také rozšíření systému na silnice I. II. a III. třídy. Malé náklaďáky se mýta dočkají zřejmě již od ledna 2008. „Když stihneme novelu zákona do listopadu, tak potom ano,“ řekl Hodač. Podle neoficiálních informací MD na legislativě intenzivně pracuje, aby tomu tak bylo. K rozšíření systému si ministerstvo nechává nyní zpracovávat několik studií, které ukážou, zda by takový krok nebyl finančně prodělečný. V případě, že se rozšíření systému ukáže jako výhodné, chce MD vypsat nový tendr na dodavatele systému. Ten by byl na rozdíl od dálnic, kde funguje mikrovlnný systém s mýtnými branami, řízen družicí.

autoweb.cz, ČTK

21.8.2007 9:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist