Kamiony budou bezpečnější

Volvo testuje nové bezpečnostní systémy pro nákladní auta, které by snad do budoucna mohly snížit povážlivý počet nehod, jež tato monstra denně na evropské silniční síti zaviní.

Prototyp v karoserii běžného tahače používá nejmodernější technologie předcházení nehodě, podobně jako například Mercedes-Benz třídy S. Auto „sleduje“ situaci před sebou a v případě nutnosti je schopno začít brzdit zcela nezávisle na pokynu řidiče.  Dále jsou v něm systémy zabraňující nechtěnému opuštění jízdního pruhu – tuto technologii poprvé představil Citroen v modelu C4.

Na základě zkušeností se systémem BLIS Volvo vyvíjí jeho analogii pro nákladní vozy. Řada nehod se stane kvůli tomu, že řidič kamionu nevidí v zrcátkách auto nebo motorku a při změně jízdního pruhu do něj narazí. BLIS monitoruje mrtvé úhly na obou stranách a pokud zjistí přítomnost dalšího vozidla v rizikové zóně, upozorní řidiče blikající dioda u zpětného zrcátka na příslušné straně. BLIS je dnes možné dokoupit jako příplatkovou výbavu pro většinu osobních vozů značky Volvo.

Jinou častou příčinou nehod kamionů je snížená pozornost řidiče při monotónní jízdě relativně nízkou rychlostí. Další ze zkoušených technologií proto počítá s varováním před blížící se zatáčkou nebo místem častých havárií. Opět nejde o nic nového pod sluncem. Podobnou funkci  již dnes nabízejí některé satelitní navigace.

Prototyp vybavený všemi zmíněnými vynálezy brzy vyrazí k testům na veřejných silnicích. Tiskové materály bohužel nehovoří o žádné technologii, která by řidičům kamionů zabránila sledovat za jízdy filmy na DVD přehrávačích, popřípadě číst noviny.  Vyvine někdo automatickou fackovací paži?

autoweb.cz

9.11.2006 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist