Kalifornie chce zakázat výměny oleje

Když jde o omezování v zájmu záchrany ledních medvědů a podobné nepřizpůsobivé havěti, je Kalifornie vždy na špici ve vymýšlení nových regulací.

Jak často měníte olej? Jedno za rok? Podle toho, jak vám řekne palubní počítač? Nebo snad vůbec ne? Vězte, že Američané jsou zvyklí olej měnit mnohem častěji než my. Někdy i třeba po 5000 ujetých kilometrech. Většina amerických aut doporučuje výměnu po nějakých 10 až 15 000 ujetých kilometrech, ale velká část řidičů spoléhá na pravidelné a včasné výměny.

U nás je situace opačná a někteří lidé do servisu nejezdí pro jistotu vůbec. To se pak kvalitní a neutahané ojeté auto kupuje špatně… Ale zpátky k Američanům. Stát Kalifornie, který je známý neustálou regulací a omezováním v zájmu ekologie, chce zavést novinku – zakázat brzké výměny motorového oleje. Nejprve spustí osvětovou a reklamní kampaň v televizích, na billboardech a v tisku (tu si samozřejmě zaplatí daňoví poplatníci) a pak uvidí, zda to zabere.Pokud motoristé „neupoleschnou“ příkazu reklamy, která je bude nabádat k  prodlužování servisních intervalů, je prý Kalifornie připravena uvézt v  platnost zákon, který brzké výměny oleje zakáže. Zajímalo by nás, jak vůbec může takový zákon platit, jak se to bude monitorovat a jak se to bude trestat. Raději snad lepší nevědět…

Nicméně Američané skutečně mění olej velmi brzy. Přibližně polovina motoristů servisuje auto každých 3000 mil (necelých 5000 km) a jen asi třetina nechává výměnu oleje na 4000 mil (skoro 6 500 km). Někteří výrobci při tom doporučují výměnu třeba až po 15 000 ujetých milích.

19.12.2011 6:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist