Jsou malá auta pro Američany příliš malá?

Američtí motoristé začínají šetřit benzín, co je ale moc, to je moc...

Ve Spojených státech se v současnosti obrovské množství zákazníků odvrací od obřích, nenažraných a technicky zastaralých vozů a přecházejí k propracovanějším automobilům s chytře řešeným vnitřním prostorem a nižší spotřebou paliva.

Spousta jich je ochotna v zájmu úspory paliva omezit vnitřní prostor a pohodlí, ale i tak mají stále svoji důstojnost a nechtějí slevit z požadavků, které my Evropané bereme v některých autech jako zbytečný luxus.

Toto zjistily automobilky Toyota a Hyundai, které zvažovaly prodej svých nejmenších modelů v USA, ale ohlas zákazníků byl velmi malý, někteří prodejci prý zaznamenali někdy jako reakci i výsměch.

Chápeme, že Toyota iQ nebo Hyundai i10 je pro průměrného Američana živeného dvacítkou hamburgerů a pěti litry koly denně opravdu málo, ale pravým důvodem je to, že pro naprostou většinu běžných amerických motoristů je přechod k takto malým autům především příliš zásadní změna.

Podle průzkumu nepovažují motoristé tyto malé vozy za dostatečně bezpečné a komfortní, zároveň pochybují o kvalitě zpracování a také se obávají posměchu okolí. Je to podobné, jako byste chtěli po průměrném českém manažerovi, aby přesedl z tradiční octavie  do minivozu Jawa Chic.

Spořivý Američané jsou však ochotni přejít na menší vozy nižší střední třídy, u nás zastoupené třeba Fordem Focus, v USA populárním Volkswagenem Golf (za oceánem označovaným jako Rabbit) nebo třeba BMW řady 1 a Mini Cooperem, jež nyní ve Státech zaznamenávají slušný prodejní úspěch, zejména díky image značky a chytré reklamní kampani poukazující na nízké provozní náklady spojené se zábavou za volantem.

V Americe se začínají prosazovat i diesely a to i přesto, že jejich cenu oproti evropským modelům zvyšují přísnější emisními limity, kterým se automobilky musí přizpůsobovat.

autoweb.cz

22.9.2008 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist