Jsou kamiony ekologičtější než osobní auta? Prý ano…

Při jízdě za "stoletou" Avií rozvážející mezi vesnicemi pečivo by měl asi jeden opačný názor, podle vědeckých studií jsou prý ale nákladní automobily čistější než osobáky.

Jak to je s tou čistotou osobních versus nákladních aut? Tady se nemůžeme spolehnout na osobní zkušenosti, v redakci nemáme laboratoř ani patřičné technické zázemí, disponujeme ale materiály od instituce typu ÚAMK. A právě tento náš tuzemský klub říká, že i přes vyspělou technologii u osobních vozidel jsou u mnoha dieselových motorů horší hodnoty oxidů dusíku (NOx) z výfukových plynů než u nového nákladního vozu.

Toto sdělila světu nová studie organizace ICCT. V ní se například píše, že v reálném provozu má osobní vozidlo s naftovým motorem 500 miligramů částic NOx na jeden kilometr, ale nákladní vozidlo s naftovým motorem v průměru jen 210 miligramů NOx na jeden kilometr. Jde tedy o převratný výzkum a možná poslední ránu pro současné diesely, tak jak je známe u osobních vozidel. Vědci zdůraznili, že pro lepší srovnatelnost dat mezi osobní a nákladní dopravou je třeba měřit v reálném provozu a s plným naložením.

Tam pak mohou vzniknout ještě větší odchylky. Pokud tedy bude osobní i nákladní vozidlo plně naloženo, může se stát, že osobní vozidlo bude vypouštět až 10 krát více škodlivých látek než plně naložený nákladní vůz. Studie ICCT jasně říká, že laboratorní testy nejsou to, co by se mělo brát v potaz a měly by urychleně začít testy v reálném provozu. Takové testy pak jasně ukáží, jak je dané vozidlo ekologické. Dokonce se mluví o náhodné kontrole měření emisí v reálném provozu mezi klienty dané automobilky.

A co na naftové motory říkají čeští řidiči? ÚAMK provedl rychlý průzkum a „se zlou se potázal,“ českým řidičům na diesely nikdo sahat nebude! Pokud tedy zazněla otázka, zda by se měly zakázat diesely, tak „Ano“ odpovědělo 26% respondentů, 3% lidí nevěděly a „Ne“ vyjádřilo 71 % lidí.

zdroj: ÚAMK, tit.foto: Shutterstock

17.1.2017 12:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist