Jízda s motorovým vozidlem v lese

Smí se po lese jezdit s autem nebo motorkou? Jak takové počínají upravuje zákon?

Před určitou dobou jsem dostal námět na článek týkající se ježdění po lese. Jeden ze čtenářů se na to výslovně ptal, a protože prostor pro odpovědi v Právní poradně nedostačuje na delší odpovědi, podíváme se na to téma dnes.

Nejprve základní citace ze zákona o lesích:

㤠20

(1) V lesích je zakázáno

g) jezdit a stát s motorovými vozidly..“​

To je na první pohled jednoznačný zákaz, nicméně podstatné také je, jak je definován les. Les je obecně definován jako „lesní porosty s jejich prostředím a pozemky určené k plnění funkcí lesa“. Podstatná zde bude tedy definice pozemků určených k plnění funkce lesa.Ty jsou definovány následovně:

„Pozemky určené k plnění funkcí lesa jsou

a) pozemky s  lesními porosty a plochy, na nichž byly lesní porosty odstraněny za účelem obnovy, lesní průseky a nezpevněné lesní cesty, nejsou-li širší než 4 m, a pozemky, na nichž byly lesní porosty dočasně odstraněny na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů podle § 13 odst. 1 tohoto zákona (dále jen „lesní pozemky“),

b) zpevněné lesní cesty, drobné vodní plochy, ostatní plochy, pozemky nad horní hranicí dřevinné vegetace (hole), s výjimkou pozemků zastavěných a jejich příjezdních komunikací, a lesní pastviny a políčka pro zvěř, pokud nejsou součástí zemědělského půdního fondu1) a jestliže s  lesem souvisejí nebo slouží lesnímu hospodářství (dále jen „jiné pozemky“). U  těchto pozemků může orgán státní správy lesů nařídit označení jejich příslušnosti k pozemkům určeným k plnění funkcí lesa.“Ze shora uvedeného začne vyplývat několik závěrů. Když odhlédneme od toho, že autem asi nikdo nebude chtít jezdit mezi stromy, protože to v lese kvůli hustotě stromů stejně zpravidla nejde, budou podstatné pouze lesní cesty jako možné cesty, po kterých by auto teoreticky mohlo jet. Lesní zákon pak za les považuje i následující lesní cesty:

– nezpevněné lesní cesty, nejsou-li širší než 4 m a
– zpevněné lesní cesty, s výjimkou pozemků zastavěných a jejich příjezdních komunikací.

Čtenář, který zaslal dotaz ohledně dané problematiky, zaslal také odkaz (http://www.black.gram.cz/index.php?a=21), kde je článek, jehož autor se danou problematikou také zabýval.Autor daného článku uvádí, že zpevněná lesní cesta je sama o sobě stavbou, tzn. že je ze shora uvedené definice vždy vyňata + to, že se taková skutečnost vztahuje i na všechny přípojné (příjezdní) cesty – viz definice shora k takové zpevněné lesní cestě.

Můj názor je ten, že takový výklad bude velmi obtížné obhájit. Jestliže by totiž shora uvedené ustanovení bylo vykládáno tak, že každá zpevněná lesní cesta je zastavěným pozemkem, pak by taková zpevněná lesní cesta nebyla nikdy lesem a jezdit by se po ní (pokud by to nebylo výslovně značkou zakázáno) vždy mohlo. To je ale trochu argument ad absurdum, protože přehlíží to, že systematicky si zákonodárce dovedl představit, že by zpevněná lesní cesta lesem byla nebo být mohla.

Z toho se dá dovodit, že se zastavěným pozemkem rozumí pozemek zastavěný stavbou ve smyslu budovy (a k ní krátké části přístupových cest) a nikoli pouze položený asfalt. Navíc je i otázkou, co je zpevněná lesní cesta, tzn. kde je hranice této „zpevněnosti“. Asfaltový nebo betonový povrch tomu patrně odpovídat bude, ale jiné méně zřetelné způsoby se mohou pohybovat jak před, tak za hranicí této definice.Bez ohledu ale na to, kde je hranice této definice zpevněné cesty, považuji výklad, který definuje každou zpevněnou lesní cestu za zastavěný pozemek ve smyslu shora uvedeného ustanovení, za příliš odvážný, než aby jej bylo možné bez zásadnějších pochyb hájit. To samozřejmě nevylučuje opačný úspěch v konkrétní kauze, ale nespoléhal bych na takovou argumentaci a vycházel z toho, že i tyto cesty bude možné zahrnout pod definici lesa a jízda po nich autem nebo motorkou bude porušením lesního zákona.

Samozřejmě celá argumentace odpadá tam, kde je řádně umístěná značka „Zákaz vjezdu“.

29.10.2010 6:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist