Jedním z nejprodávanějších aut světa není nic obvyklého, přesto se ho prodávají miliony

5502-kopie-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: Little Tikes

Určit nejprodávanější auto na světě je trochu ošemetné, záleží totiž na úhlu pohledu. Za vůbec neprodávanější model je považován Volkswagen Beetle se svými 21,5 milionu prodaných kusů, jiným pohledem je s víc jak 44 miliony kusy nejprodávanější modelovou řadou Toyota Corolla napříč všemi dvanácti generacemi.

Jednotlivé regiony mají zase jiné vítěze. USA vévodí Ford F-150, Evropě zase Volkswagen Golf a České republice pochopitelně Škoda Octavia. Zajímavou statistiku tvoří nejprodávanější dětské autíčko světa. Ne modýlek, ale autíčko, ve kterém lze jezdit, přestože nemá svůj vlastní pohon.

Seznamte se s Cozy Coupe od společnosti Little Tikes, které vzniklo v roce 1979 v USA. Navrhl jej Jim Mariol, bývalý designér součástek pro Chrysler, a zbořil tím tehdejší zavedená pravidla. Jedním z nich bylo, že autíčka pro děti bývala většinou šlapací, vyrobená z plechu a designově odrážela aktuální vzhled dospělých aut.

Cozy Coupe bylo vyrobeno z odolného plastu s abstraktním designem „Nebylo dlouhé, nízké a nevypadalo, že jeden stovkou, už když jen stojí na místě,“ nechal se tvůrce slyšet pro magazín Cincinnati Enquirer.

 

Dalším technický rozdíl spočíval v tom, že autíčko nebylo šlapací, ale odrážecí. Jim Mariol tím dosáhl jednak úspory nákladů a také toho, že jej mohly řídit menší děti, zhruba od 1,5 roku věku. Dětem se také líbilo, že na rozdíl od tradičních šlapacích autíček mělo Cozy Coupe dveře a střechu, takže se „na něm“ jezdil „v něm“, čímž více připomínalo skutečné auto.

Autíčko se po dvanácti letech prodeje stalo v roce 1991 dokonce nejprodávanějším autem v USA, když s půlmilionovými prodeji předčilo Hondu Accord (399 000 kusů) a Ford Taurus (299 000 kusů). V roce 2019 se pak stalo nejprodávanějším autem ve Velké Británii.

Cozy Coupe se za 42 let výroby dočkalo pěti „faceliftů“ a několika speciálních modelů, např. přívěsu, korby ve formě nákupního košíku, většího a hranatějšího pick-upu a pochopitelně také několika různých barevných schépat, od verze pro dívky až po policejní zbarvení. Uznání se dočkalo i umístěním do Crawford Auto-Aviation Museum v Clevelandu.

 

9.3.2021 9:01| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist