Jedinečná záležitost

Jak se pozná opravdový nadšenec? Třeba podle toho, že si u Pininfariny nechá postavit Ferrari přímo pro sebe a za základ použije Enzo...

Ne, neděláme si legraci. Tohle Ferrari P4/5 je skutečně jedinečný funkční exemplář, postavený na objednávku pro Jamese Glickenhause, amerického sběratele s vášní pro závodní auta z šedesátých let.

Na jeho karoserii tudíž pochopitelně nelze přehlédnou určité retro náznaky. Když přivřete oči, jistá podobnost se závodním Ferrari 330 P4 z šedesátých let je více než zřejmá. Pod kompletně karbonovou karoserií byste ale šedesátá léta hledali marně. Za základ totiž posloužilo rovnou supermoderní Ferrari Enzo.

Už od začátku bylo cílem stavitelů postavit unikátní vůz, který by nejen uchvacoval svou krásou, ale se kterým by bylo potěšení i jezdit. Vzniklo více než 200 uniktáních nových součástek, mezi kterými najdete všechno od speciálních bixenonových světel s integrovanými LED diodami, až po kola, vybroušená z jednoho hliníkového bloku.

Za zmínku stojí bublinovitý kokpit se dvěma vzhůru otevíranými dveřmi a kapkovitým zakončením, které slouží zároveň jako kryt dvanáctiválcového klenotu. Ty dva bílé periskopy, které za ním trčí ze zádi vozu, jsou keramikou potažené výfuky – další odkaz na závodní legendy ze šedesátých let.

Karoserie byla podrobena pečlivému aerodynamickému vyladění v italském Turíně, kde má Pininfarina aerodynamické a aeroakustické výzkumné oddělení. Podle vývojářů představuje každý takovýto projekt obrovskou výzvu, protože je třeba skloubit přání zákazníka a přitom si zachovat vlastní přístup, založený na eleganci a inovacích.

Designové změny se však nedotkly jen karoserie – také interiér byl kompletně přepracován, aby dokonale vyhovoval přáním zákazníka. „Takovéto zakázkové automobily,“ říká Andrea Pininfarina, šéf společnosti, „nám umožňují předvést naší skvělou kreativitu, ukázat, že umíme naše know-how nabídnout výjimečným zákazníkům a poskytnout jim tak zcela unikátní a skutečně osobní zážitky, které jdou ještě dál, než jen k možnosti navrhnout si své vlastní auto.“

Honza Koubek

31.7.2006 10:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist