Jedete autem na dovolenou? Pozor na největší omyly a mýty v zahraničních pravidlech

Pravidla, která platí u nás, nutně nemusí být platná u našich zahraničních sousedů. Vážně lze v Německu jezdit v zimě na letních pneumatikách?

Máte-li děti školou povinné, pak víte, že je doba konce pololetí, čas předávání vysvědčení. A také čas prázdnin, potažmo zimních dovolených, což se týká i těch cestovatelů, kteří jsou bez ratolestí. Pokud vyrazíte autem na zimní dovolenou, po Čechách, asi neuděláte chybu zopakujete-li si pravidla pro jízdu místech označených značkou přikazující nasazení zimní výbavy a je to, jinak asi tápat nebudete.

Ovšem při cestě do zahraničí už to může být komplikovanější. Už jenom špatně přepravovaná zavazadla mohou být podnětem pro udělení vysoké pokuty, vážně! Tak třeba v Rakousku, pokud vezete lyže v kabině vozu se sklopenými sedačkami, může to policie označit za nebezpečný náklad a „věnovat“ vám pokutu v řádech stovek eur. Mýtus, že stačí hodit do auta tašky a vak s lyžemi a vyjet, rozhodně nelze považovat za ideální předpoklad pro nekonfliktní jízdu.

A je toho víc, třeba tady máme mylný obecný názor, že nouzový pruh musím vytvořit, jen když vidím za sebou houkající vozidlo s modrým majákem. Ehm, není tomu tak, nouzový pruh se musí vytvářet již při zastavování svého vozidla v koloně a opět v Rakousku, které dělá asi vše proto, aby přes něj jezdili lidi jen od Balkánu směrem na Německo v rámci migrace a ne naopak ve jménu turismu, vám za zablokování hrozí sankce přes dva tisíce eur. A to jistě není všechno…

Tak třeba všeobecný mýtus, že zákaz řízení udělený v zahraničí platí i u nás. Správně? Ne, špatně. Pokud jste v zahraniční zemi nasbíral plný počet bodů nebo vám tam bylo zakázáno řízení vozidla, platí vám zákaz řízení jen po tu danou zemi na určitou dobu. V jiné zemi pak tedy můžete řídit vozidlo dále. Ale pozor, pokud i přes zákaz v dané zemi řídíte vozidlo, vystavujete se extrémně vysoké pokutě nebo trestu odnětí svobody a odeslání vašeho řidičského oprávnění do místa vydání tohoto průkazu.

Populární téma obecně, pneumatiky. Třeba v Německu nemusím mít zimní gumy, to je jisté… Jisté je, že to je přesně naopak, v Německu jsou povinné zimní pneumatiky za zimních klimatických podmínek bez ohraničení doby používání. Může se tedy stát, že zimní pneumatiky budou potřebné i koncem dubna.

31.1.2017 2:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist