Je VW příštím majitelem Lotusu?

Volkswagen zvažuje vstup do malajsijské značky Proton. Nuda je to až do chvíle, kdy zjistíte, že součástí transakce je Lotus.

Podle informací z automobilového zákulisí probíhá v současnosti jednání o vstupu Volkswagenu do malajsijské automobilky Proton, ve které má VW získat padesátiprocentní podíl. Malajsijský předseda vlády, který je zároveň poradcem Protonu, se nechal slyšet, že Volkswagen je ochoten koupit dokonce stoprocentní podíl. Vzhledem k tomu, že již před rokem založil Volkswagen v Malajsii s Protonem společný podnik, nejde o blesk z čistého nebe. VW/Proton v současnosti kompletuje z dovážených komponentů Passat a Fox a vyhýbá se tak ochranářskému clu na klasické dovozy ve výši 300%. Koupí Protonu by si Volkswagen vylepšil postavení na Dálném východě, kde má starosti s čínskou divizí. Proton si drží na domácím trhu velký podíl, ale nepodařilo se mu prosadit v globálním měřítku. U nás se v minulosti Protony prodávaly v podobě licencovaných Lancerů pod označením Proton 416. V posledních letech s Protonem vyjednával mimo jiné i nedávno zkrachovalý MG Rover.     Možný vstup VW do Protonu je ale ozvláštněn zejména tím, že Proton je vlastníkem anglického Lotusu. VW by tak získalo nejen silnější pozici na asijském trhu, ale v Lotusu i další celosvětově respektovanou sportovní značku. Prestiž portfolia, ve kterém je už dnes Lamborghini a Bugatti, by tak vystoupala ještě výš. Vzhledem k silné pozici VW na americkém trhu by měl Lotus navíc mnohem lepší předpoklady k opravdovému úspěchu v USA. Elise 111R s motorem z Toyoty se tam sice začal nedávno prodávat, ale silná servisní a prodejní síť Volkswagenu by pro jeho potenciální úspěch ještě znásobila.

Jan Cacek

11.7.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist