Je to oficiální: Veyron je nejrychlejší

Továrna začíná potvrzovat čísla, ze kterých vám budou vstávat vlasy na hlavě. Maximálku 407 km/h už nějakou dobu známe, teď k ní přibylo zrychlení z nuly na sto.

Vedle klasické informační smrště, která se na vás bude v souvislosti s frankfurtským autosalonem valit v příštích několika týdnech ze všech stran, budou nad ostatními údaji vynikat čísla, která o tomto víkendu vypustilo Bugatti při příležitosti prvního oficiálního představení v omezeném okruhu pro zvané ve Francii.

Před časem testoval Veyron pod dohledem FIA nejvyšší rychlost na německém zkušebním okruhu Volkswagenu Ehra Lessien, kde dosáhl potvrzené maximálky 407 km/h. Rychlost byla podle předepsaného postupu měřena v obou směrech a hodnoty byly zprůměrňované. Po mnohaleté platnosti rekordu McLarenu F1 (386 km/h) se na špičku dostal v tomto roce na poměrně krátkou dobu Koenigsegg s rychlostí 388 km/h. 

O výkonu tisícovky koní, točivém momentu 1254 Nm, šestnácti válcích v kompaktní konstrukci ve tvaru W, osmilitrovém objemu a čtyřech turbodmychadlech se ví už dlouho, stejně jako o dvouspojkové sedmistupňové převodovce s řazením pod volantem. Nyní však vyšla najevo přesná hodnota hmotnosti Veyronu, která je 1888 kg. Po mnohaletých dohadech navíc Bugatti upřesňuje i čas zrychlení z nuly na sto – díky pohonu všech kol zrychlí Veyron z klidu na stovku za 2,5 sekundy. Takový čas se už povážlivě blíží Formuli 1, ve které se všeobecně udává zrychlení na sto za 1,9 sekundy.

Stejně působivé budou jistě i další upřesněné hodnoty jízdních výkonů a ostatních technických vlastností Veyronu. Zveřejníme je co nejdříve, jakmile se k nám dostanou v průběhu příštích dnů.

Marek Nastoupil

5.9.2005 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist