Je pes v autě horší než telefonování či alkohol?

Plno lidí vozí v autě domácí mazlíčky. Studie ukázala, že pes na palubě dokáže být nebezpečnější než telefonování bez hands-free.

Nejvíce se mluví o telefonování a samozřejmě alkoholu jako o nejrizikovějších rozptylujících a ovlivňujících faktorech při řízení. Americká automobilová asociace a firma Kurgo, která vyrábí psí potřeby, odhalily, že lidé, kteří vozí v autě psa, jsou minimálně stejně rozptylování jako kdyby telefonovali bez hands-free. Jejich zvíře je totiž neustále v autě „zaměstnává“.

Společnost provedla rychlý průzkum mezi tisícovkou motoristů, ze kterého vyplynulo, že více než polovina řidičů se nějakým způsobem stará o svého psa během jízdy dost intenzivně na to, aby museli spouštět oči ze silnice. 23 % dotázaných přiznalo, že během brzdění nebo zatáčení drží psa na svém místě a 19 % respondentů říká, že rukama brání psovi v tom, aby nelezl zezadu na přední sedačky.Osmnáct procent dotázaných se pak v krátkých časových intervalech na psa otáčí a mluví na něj, sedmnáct procent si pak bere psa na klín. 13 % řidičů pak během jízdy psa krmí nebo mu dává laskominy. Zajímavé je, že 83 % řidičů chápe, že je nepřipoutaný nebo jinak nezajištěný pes v autě velmi nebezpečný, ale pouze 16 % řidičů psa připoutává speciálním popruhem.

Nárazové zkoušky ukázaly, že v případě střetu v rychlosti 50 km/h vzroste hmotnost přibližně pětikilového psa na 150 kilogramů a hmotnost dvacetikilového psa na 1,2 tuny. Velký pes tak představuje stejné nebezpečí jako nepřipoutaný člověk.

autoweb.cz

5.8.2011 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist