Je mu 84 a má pořád své první auto

Uznáváme, že schovávat si svou první stopětku nemá zas takové kouzlo, i když možná, až nám bude osmdesát...

Mnozí lidé si na své první auto ani nevzpomenou. Zvlášť pokud už mají pár křížků na hřbetě. Clarence Curtiss si ovšem nemusí trápit své mozkové závity, stačí mu otevřít vrata od garáže.

Když mu bylo patnáct (tedy v roce 1938), koupil si za deset amerických dolarů Ford Model A z roku 1929 – a od té doby ho neprodal. Pravda, vůz není úplně originální, protože mladému Clarencovi nestačil výkon dýchavičného motoru. Vzpomíná, že se cestou ze školy honil s ostatními auty a na některá prostě nestačil. Sehnal tedy šestiválec z vozu Hudson Terraplane a bylo vyřešeno. Maximální rychlost původního Áčka byla necelých 90 km/h, s novým motorem hravě dosáhlo na stotřicítku. „Pak už jsem je dokázal porazit všechny. Pokud vím, měl jsem první hot rod v Connecticutu,“ usmívá se Curtiss.

Jinak je ovšem vůz v původním, nerenovovaném stavu a má najeto přes 320 tisíc kilometrů. V jednom plechu podlahy je díra, ze sedaček vylézá bavlna a lak je pořádně zašlý. Curtiss má prostředky na renovaci, ale nemůže se k ní odhodlat. Lidem se prý jeho auto líbí tak, jak je.

Pokud máte rádi dojímavé příběhy, jeden bychom měli. Krátce po zakoupení vozu vyryl Clarence do bakelitového volantu iniciály svoje a své tehdy čtrnáctileté přítelkyně. „Byla to první a také jediná dívka, kterou jsem políbil v autě,“ vzpomíná. „Pokud jde o mě, to auto má nevyčíslitelnou hodnotu.“ O pár let později si jí vzal a byli spolu 56 let, až do její smrti. Iniciály jsou na volantu stále vidět.

Curtiss vlastní celkem zhruba 25 aut, včetně Rolls Royce z roku 1937, Cadillacu z roku 1949 a vzácného motorového kočáru Sears Auto Buggy z roku 1907. Se svým starým Áčkem pravidelně jezdí na srazy veteránů a ačkoli není ve stoprocentním stavu, díky jedinečnému příběhu s ním často vyhrává trofeje.

Honza Koubek

25.8.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist