je-mozne-o-prijit-o-ridicske-opravneni-pri-neuspesnych-zkouskach-na-jinou-skupinu-352x198.jpg

Je možné o přijít o řidičské oprávnění při neúspěšných zkouškách na jinou skupinu?

rady

Když mám řidičák na auto a "propadnu" při zkouškách na motorku, přijdu o řidičák, a naopak? JUDr. Beran vysvětluje odpovídá na velmi častou otázku.

Diskuze

39 komentářů

  Slávek

  Když jsem zahlédl titulek, hned jsem začal číst a hledal odpověď. Moc hezky napsané. Bohužel mám osobní zkušenost, jsem učitel v autoškole a na místně příslušném odboru dopravy, kde děláme zkoušky žadatelů o řidičské oprávnění je situace naprosto odlišná. Před započetím testu z předpisů musí žadatelé odevzdat řidičák (pokud již nějaký vlastní) a ten je jim vrácen jen v případě, že projdou u následujícího testu. V opačném případě řidičák nevrátí a žadatel musí přijít nejdříve za pět pracovních dní a udělat nový test. Celou dobu si říkáme, že to asi nebude košer, ale komisařům si nikdo nedovolí nic říct, aby nás nestihl trest mnohem horší v podobě neudělání zkoušky z „jízdy“. Při subjektivním hodnocení komisařem, je on neomezeným pánem a může si vymyslet cokoliv ho napadne a vždy si své hodnocení obhájí . . .

  Martel

  Ve kterém zákoně je zkušebnímu komisaři dána provomoc požadovat po řidiči vydání řidičského průkazu?

  Fanda

  Taky jsem měl papíry na sk. T a dělal jsem na Céčko. Bohužel jsem neudělal testy a papíry na traktor byli včudu. Bylo mi řečeno že jsem neobhájil sk. T ,tak proto mi sebrali ten řidičák. A když tady čtu ten dnešní článek tak jsem akorát naštvanej. Tak buď se budu řídit dle zákona, nebo když neznám zákon tak to nedělám! Je mi zle z toho, jak to v tom našem státečku funguje!!!! Velebnosti jdu blejt…

  Martel

  I kdyby komisař byl policista, tak v době, kdy píšete někde test, tak nejste řidič. Tudíž policajt po vás nemůže požadovat předložení ŘP.

  Martel

  Podat stížnost na komisaře, případně trestní oznámení.

  Pavel

  Pan Judr. zapomněl na §82 Podmínky udělení a držení řidičského oprávnění: (1) Řidičské oprávnění lze udělit pouze osobě, která
  bod c) je odborně způsobilá k řízení motorových vozidel,
  a bod 3. (3) Podmínky podle odstavce 1 písm. c) musí splňovat držitel řidičského oprávnění po celou dobu držení řidičského oprávnění.
  Pokud při rozšiřování oprávnění o další skupinu je v testech hodnocen NEPROSPĚL a nesprávné odpovědi se týkají skupiny kterou již vlastní , tak porušil právě výše uvedený bod c) a může mu být nařízeno přezkoušení z odborné způsobilosti. Ovšem pouze testy, ne jízda a musí to mít zákonnou formu : správní řízení. Celé je to ještě složitější a úřady postupují různě, ale používá se to a pan Judr. by to mohl vědět.

  Bean

  Pan doktor zcela určitě vůbec neví o čem mluví.

  Kumi

  Pan JUDr, ač se mnohdy ve svých článcích drží jediného, toho svého a tím pádem nejsprávnějšího, výkladu zákona, tentokrát jen skromně, několikrát zopakoval něco ve smyslu: „Neumím si představit, že by si někdo dovolil se v tomto případě striktně držet zákona“. A ono se to děje, pane JUDr.

  Bean

  Musíte být naštvaný pouze na sebe. Neboť neudělat test je nedbalost vaší přípravy a dobře vám tak. Řidič který nezná předpisy nepatří na silnici.

  Fedaj

  Má pravdu předsedo 🙂 Protože pak už jen zbývá se modlit, abych na silnici takového pitomce nepotkal. Někdy mi zůstává rozum stát co taková osoba způsobilá pro provoz vozidla na silnici vyvádí, protože neví a nezná.

  kill bill

  Dovolte mi abych Vám blahopřál pane Dokonalý , neznám ve své okolí nikoho kdo by znal dokonale veškeré předpisy týkající se provozu na pozemních komunikacích a s tím související předpisy. V podstatě je na silnici nebude znát ani hlídka policie, která mě zastaví ke kontrole….
  Musím před Vámi smeknout, patrně jste jediný řidič který vše zná dokonale a být Vámi ostatní řidiče bych ,,nabonzoval“ neboť nemají dle Vás na silnici co dělat….

  Jarda

  Zdravím,

  Jak podle Vás hodnocení neprospěl při zkouškovém testu na další skupinu dokazuje, že nejste odborně způsobilý k té minulé, i když by se jednalo o otázky související s tou stávající skupinou?

  podle mě je to jednoduché – jestli není přesně popsán způsob odebrání řidičského oprávnění při nesplnění nového testu na novou skupinu, tak po odebrání bych se okamžitě soudil a je pak na soudu, aby mi dokázal, že jsem nezpůsobilý – ale domnívám se, že to prokáže bez mé spolupráce jen těžko – protože mne nesmí nutit dělat nic co nechci a zároven mi to neni závaznou právní normou nařízeno.

  Když si budu dělat cvičné online autoškolové testy a neudělám je, tak bude zalogována má IP adresa a bude mi pak následně odebrán řidičský průkaz (když to zjednoduším, že mi bude dokázáno, že jsem to psal já)?

  Chápete vůbec, že zobecněně orgány státní moci mohou dělat pouze to co jim přesně zákon umožnuje a to ještě schválenými a normamy danými postupy (kromě nějakých náhlých událostí atd.) Takže jestli nějaký dopravní inspektor někomu před zahájením testu odebere (na chvíli zabavý) řidičák (a zároven k tomu nemá právní opodstatnění – což samozřejmě nevím a budu rád když mne případně někdo opraví), vše špatné s tím v přiměřené krátké době bych vymáhal na něm v občanskoprávním sporu podtrženým žalobou na zneužití pravomoci veřejného činitele

  Martel

  To je blbost, protože složení testu pro jinou skupinu je jiné, tudíž není možné dovozovat, že když nezískal dostatek bodů v jednot testu, nezískal by ho ani v jiném. I když matematické schopnosti inteligentů z MV jsou výjimečné. Když budete mít ve dvou testech v každém 5% chybných odpovědí, dle MV je ceková chybovost 10%. U sto testů s chybovostí 1% je výsledná chybovost 100%.

  Radek

  V roce 1992 jsem si dodělával skupinu na motorku.Měl jsem všechny skupiny kromě motorky a autobusu.Při testech mi chyběli body,abych obhájil Céčko.Komisař při vyhodnocení přišel a zeptal se,kde je ten céčkař,já se hrdě hlásil a on povídá,teda bývalý céčkař.Prostě papíry na motorku jsem udělal,ale chyběli mi body na céčko.Místo řidičáku,který jsme před zkouškou odevzdali,jsem dostal papír o zabavení řidičáku.Za týden jsem dělal opravky na plný počet a rozšířenej řidičák dostal zpět.Když jsem odjížděl z opravek,tak mě viděl komisař,jak sedám do auta a ptal se,jak jsem přijel.Když jsem řekl,že autem,tak říkal,že jsem neměl řídit,když mám zabavené papíry.Já myslel,že jen to céčko.A to jsem jezdil celý týden. 🙂

  Martel

  Asi tak. Nevím, koho ohrozíte nebo omezíte, pokud nevíte z hlavy jaká má být vzdálenost světlometu od vozovky…

  Thomas

  naprosto stejné je to i v Kladně. Vysvětlení od komisařů: neznalost testových otázek, tedy neschopnost bezpečné jízdy (pro skupinu A a B mnoho otázek shodných); těžké vysvětlovat, že žák neměl žádnou dopravní nehodu; následuje odebrání ŘP a další zkoužka za 5 pracovních dnů..
  Thomas

  David

  Nejsem si jist, že by nějaká taková otázka byla v testech. Nicméně pokud někdo nedá testy nemá dělat co na silnici. Nikdo nechce aby člověk znal výhlášku zpaměti, ale umět křižovatky, značky, jak poskytnout pomoc a něco kolem auta by měl znat každej žadatel na fichtla a mimo té technické aji každej cyklista!

  kneissel

  Je možné o přijít o řidičské oprávnění při neúspěšných zkouškách na jinou skupinu.
  Není, nauč se psát a češtinu

  Kumi

  Tak to je fakt vzor češtinářské dokonalosti.

  Luboš

  Já nevím,jak je to dneska!Přeci jen je to pár desítek let,co jsem řidičák dělal,ale tenkrát to takhle bylo!Každá skupina má určitý minimální počet bodů,kterého musíte dosáhnout.Vím,že na osobák bylo asi 52 bodů,na motorku,řekněme,49 a když člověk při přezkoušení dosáhl jen 45 bodů,no tak automaticky o řidičák přišel.Na opravu se mohl dostavit asi za týden.Už si nepamatuji,jak to bylo,když to opět neudělal,ale myslím,že musel čekat více dní,než mohl jít na opravku.Pokud to opět nezvládl,tak mám pocit,že si musel zaplatit nějaké hodiny teorie v autoškole.Ale opakuji,že je to již mnoho let,takže je možné,že se to změnilo!Určitě to upravuje nějaký předpis!

  Ja

  Tak tady od vás dobré čtení. Kolika vám ho sebrali.
  Jako sorry ja dělal řidičák celkově už na tři skupiny. Testy pokaždé bez chyb taktéž jízdy.
  Je mi líto ale tohle je správně. Neobhajíš tak nemáš co dělat na cestě! V čem uděláte v tom testu chybu? Je jen test. Jenže tuto chybu uděláte i v provozu a pak v tom horším případě zabijíte.
  A pokud někdo kdo ma řidičák B dělá skupinu C a neudělá. Tak tohle je úplně v pořádku.
  Neumíš jezdit nebo neznáš teorií a chceš jezdit z náklaďákem. Děláte si srandu.
  A to je ze všech skupin ne jen z osobaku na nákladní.

  Honza

  Cikán dělá v autoškole závěrečný jízdy a komisař se ho ptá: „Pane řidiči, jaká tam byla značka?“ A cikán: „Hliníková. Vrátíme se?“

  Mirek

  Vážený pane, zkouška z testů probíhá tak, že zkušební komisař vybere patřičné doklady, jak od uchazečů tak od autoškoly. Zkontroluje, jestli všechny údaje odpovídají tak jak byly nahlášeny při zahájení výcviku, taktéž proběhne lustrace na „kartu neřidiče“ A teprve po té zkušební komisař zahájí zkoušku. V případě, že rozšiřujete, ze skupiny na skupinu, (což dokládáte mimo jiné i ŘP) může dojít ke třem výsledkům: Získáte skupinu na kterou rozšiřujete, nezískáte skupinu na kterou rozšiřujete, ale neztratíte nic nebo neobhájíte ani skupinu, kterou již máte. V tuto chvíli můžete zkoušku z teorie opakovat nejdříve za 5 prac. dnů. (Pochopitelně musíte být předveden ke zkoušce autoškolou a další náležitosti) Stejně tak platí novela o zdravotní způsobilosti, kde pokud Vám dnes lékař zjistí zdravotní problém, pro který nejste ať už krátkodobě dočasně, či trvale schopen řídit vozidlo, je Vám ŘP buď na několik dnů zadržen nebo odňat. A znám několik případů, že se pacient u lékaře pochlubil, že přijel autem, na základě jeho diagnozy lékař zavolal policii a ta namístě zadržela ŘP. (V konkretním případě přijel pán na zákrok s okem, takže mu byl ŘP zadržen na pár dnů a vrácen pouze na základě lékařské zprávy) nebo, z důvodu zdravotní nezpůsobilosti ŘP odebrán trvale. Taktéž se tomu vztahuje i to, že je protiprávní řízení v pracovní neschopnosti. Nejen, že je to porušení podmínek prac. neschopnosti, takže možné pracovně-právní důsledky, ale i následky v případě např. dopravní nehody, plnění pojišťovny a podobně, prostě je na Vás pohlíženo, jako na osobu, která není zdravotně způsobilá řídit vozidlo.

  Kumi

  Vyser se na to soběklikání To je straýýýý

  Kumi

  Tedy, až na tu nemocenskou (každou), nelze, než souhlasit.

  gumidos

  Pane Mirku – máte v tom trochu guláš. Sdělte prosím název předpisu a číslo příslušného §, který popisuje vámi uvedenou protiprávnost řízení v pracovní neschopnosti.
  Lze např. doplnit, že důvodem pracovní neschopnosti je i třeba ošetřování členy rodiny – typicky dítěte. Neumím mozkovým myšlením pochopit, proč bych nemohl řídit vozidlo, odvážím-li nemocné dítě k lékaři. Případně pokud po návratu druhého rodiče jedu večer nakupovat. Řada onkologických pacientů je v pracovní neschopnosti a jezdí vozidlem zcela v pohodě. Taktéž si umím představit celou řadu úrazů, způsobujících pracovní neschopnost , nicméně bez vlivu na schopnost řízení vozidla.
  Závěr – píšete nesmysly.

  sas

  komisaři nic neodevzdávám a čím jsem příjel na zkoušky ho nemusí zajímat od toho je policie

  Kumi

  Podceňujete funkci komisaře. Obávám se, že to není jen chlápek, co hlídá, aby někdo neopisoval.Ten má u zkoušek o vás všechny podklady. A pokud mu ten řidičák nedáte, můžete jít.

  mravenecek

  Dobrý den.Měl jsem tu smůlu,že mám zkušenost s odebráním řidičského oprávnění.Jsem řidičem již více jak 50 le.Z toho více jak 8 let jsem jezdil s autobusem a po 89 i zahraničí.Měl jsem tu smůlu,že jsem musel na operaci kyčle a tak jsem byl víc jak 1/2 roku „mimo provoz“ Po propuštění z lázní jsem musel na kontrolu k lékaři asedl jsem za volant.A to jsem neměl dělat.Při kontrole zjistili,že mám propadlý zdravotní doklad k řidičskému oprávnění.Vzhledem k tomu,že jsem ještě nemohl obíhat inspektorát pověřil jsem advokáta mám zastupováním.Zaplatil jsem pokutu asi 6500 a doufal,že se vše v dobré obrátí.Ale ouha.Dostal jsem zákaz na rok s tím,že musím odevzdat řidičák.Na můj dotaz mě advokát sdělil,že si mě vyzvou k odevzdání.Poté jsem čekal na výzvu a asi po 1/2 roce mě museli lékaři reoperovat kyčel.Z toho důvodu mě zastupoval advokát dál.K odevzdání řidičáku mě nikdo nevyzval.Po rekonvalescenci to zn. za cca 14 měsíců mě při kontrole sebrali řidičák.No a kolečko jelo znovu – maření a podobná obvinění.Pokuta cca 25500.A zacalo kolečko k návratu řidičáku.Test 50 bodů za 3,5 minuty.1.zkušební jízda na 30 cca 35km a odchod.Druhá zkušební jízda bez udání výtky taky nic.Až na základě zkušenosti s komisaři jsem si popovídal s učitelem v autoškole.Ostatně měli jsme na to dost času.Tam mě poučil,že umět jezdit neznamená udělat řidičák.Musí se jezdit s komisařem tak,jak on si představuje bezpečnou jízdu.No a to si každý z nich představuje trochu jinak.Ostatně znáte řidiče,který by svezl řidiče k jeho spokojenosti?Proto se domnívám,že komisaři a jejich názor neni objektivní a je skreslen pocity,které v těchto „odbornících“ zanechají začátečníci.A pak nastupuje problém,kdy i zkušený řidič musí tancovat podle noty člověka,kterému ještě kape ingoust ze jmenování a o praxi na silnici ví nic.
  Proto se domnívám,že by bylo vhodné vybrat mezi komisaři vždy nějakého opravdu zkušeného, který bude přezkušovat mě podobné nešťastníky.

  Iva

  361/2000 Sb. §93,94,95,97 takže ,když někdo neprojde extrémně u testů tak proč ne…..

  G.Otto

  Pokud “ propadnete “ při zkouškách z teoretických znalostí předpisů při rozšiřování řidičského oprávnění, obecní úřad by mohl zahájit jednání o odebrání řidičského průkazu.
  Minimální počet bodů pro získání řidičáku jakékoliv skupiny je 43.
  A pokud tento limit nesplníte, prokazujete tím neznalost pravidel a nemáte tudíž na cestě co dělat.
  Kdysi se zkoušky na osobák dělaly jako dvě samostatné akce,bez ohledu na to, na kolik jste napsal test, šel jste jezdit. Pak toto pravidlo změnili a právě proto,že pokud neznáte pravidla, nesmíte na silnici.
  Žadatel má ale půl roku od první zkoušky na to, aby tuto splnil a dle zaměstnanců OÚ by administrativa související s odebráním ŘP trvala dosti dlouho a dotyčný většinou zkoušku z testů udělá napodruhé nebo napotřetí a tak nemá význam něco rozjíždět.

  otg

  Pokud “ propadnete “ při zkouškách z teoretických znalostí předpisů při rozšiřování řidičského oprávnění, obecní úřad by mohl zahájit jednání o odebrání řidičského průkazu.
  Minimální počet bodů pro získání řidičáku jakékoliv skupiny je 43.
  A pokud tento limit nesplníte, prokazujete tím neznalost pravidel a nemáte tudíž na cestě co dělat.
  Kdysi se zkoušky na osobák dělaly jako dvě samostatné akce,bez ohledu na to, na kolik jste napsal test, šel jste jezdit. Pak toto pravidlo změnili a právě proto,že pokud neznáte pravidla, nesmíte na silnici.
  Žadatel má ale půl roku od první zkoušky na to, aby tuto splnil a dle zaměstnanců OÚ by administrativa související s odebráním ŘP trvala dosti dlouho a dotyčný většinou zkoušku z testů udělá napodruhé nebo napotřetí a tak nemá význam něco rozjíždět.

  gotto

  Žádné nesmysly, přečtěte si řádně celý článek pana Mirka –
  „Lékař zjistil zdravotní problémy, pro které je nezpůsobilý k řízení vozidla“.
  Pokud byste mohl řídit s jakýmikoliv zdravotními problémy, nebylo by nutné vyjádření o zdravotní způsobilosti k řízení před absolvováním AŠ a pak ve vyšším věku pravidelně.

  gotto

  Žádné nesmysly, přečtěte si řádně celý článek pana Mirka –
  „Lékař zjistil zdravotní problémy, pro které je nezpůsobilý k řízení vozidla“.
  Pokud byste mohl řídit s jakýmikoliv zdravotními problémy, nebylo by nutné vyjádření o zdravotní způsobilosti k řízení před absolvováním AŠ a pak ve vyšším věku pravidelně.

  Justin

  Ahoj, zavolejte si na autoškola NOBE Praha. Rádi vám to zodpoví správně

  Daniel

  Dobrý den, prosím můžete mi někdo poradit s výběrem skútru od 15 let? pro syna do městského provozu?

  Lukáš

  Já z vlastní zkušenosti doporučuji koupit elektro skútr, není tam tak složitá údržba, a jede to opravdu velice dobře, ani žádný kopec ho nepřekvapí.

  Daniel

  A vy máte přímo zkušenosti s elektro skútrem? jak to třeba daleko dojede na jedno nabití?

  Lukáš

  Ano já jsem si koupil elektro skútr n-sport od niuskutry.cz, který na jedno nabití, které trvá 6 hodin ujede až 70 km, podívejte se u nihc na stránkách mají několik prodejců včetně internetového prodejce alza.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist