Japonsko buduje dobíjecí stanice

V Japonsku se začíná stavět celostátní síť stanic umožňujících rychlé dobíjení akumulátorů v elektromobilech.

Japonci začínají po celé zemi stavět stovky rychlodobíjecích stanic a připravují se tak na novou éru motorismu. Během následujících pěti let očekává japonská veřejnost příchod mnoha plug-in hybridůplně elektrických automobilů a tak se několik firem chopilo příležitosti a spolu s vládou zahajují výstavbu „čerpacích“ stanic.

Zařízení pro rychlé nabíjení bylo vyvinuto firmou Tokio Electric Power, jedním z předních propagátorů přechodu na elektrická vozidla v městském provozu. Firma zaručuje, že za pouhých pět minut umožní zařízení nabít baterie pro dojezd minimálně 40 km, deset minut pak postačí k nabití na 60 km jízdy.

Podle skeptiků je to příliš málo na to, aby to bylo pro domácnosti lákavé, ale zástupci firmy se dušují, že pro obyvatelé velkých měst bude jedno nabití stačit na dojíždění do práce a zpět.

Výrobci elektřiny vidí elektromobily jako správnou cestu k využívání přebytků elektrické energie během nočních hodin, kdy prudce klesá odběr. Tím by se ještě zvýšila efektivita elektráren a snížily emise.

V současnosti se buduje také okolo 150 nových stanic umožňujících rychlé dobití v okolí hlavního města Tokya, které dotuje Nissan spolu s vládou. Nissan ve spojenectví s Renaultem a společností Shai Agassi Project Better Place také připravují výstavbu dobíjecích stanic v Dánsku a Izraeli, kde by měly být zprovozněny do roku 2012.

O záměrech výstavby dobíjecích stanic v USA nebo v ostatních Evropských zemích se zatím neví, ale je jen otázkou času, kdo se první chopí příležitosti. Zpočátku se očekává jejich výstavba pouze v okolí velkých městských aglomerací, kde je přeci jen o poznání větší potenciál jejich využití.

autoweb.cz

3.9.2008 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist