jaky-dukaz-staci-k-prokazani-prestupku-352x198.jpg

Jaký důkaz stačí k prokázání přestupku?

poradna

Častým jevem jsou stížnosti řidičů na to, jakým způsobem jim byl prokázán přestupek, a to hlavně ve vztahu ke svědectví policisty.

Diskuze

18 komentářů

  M

  Mám dotaz,

  někde jsem četl že tvrzení státního policisty je věrohodnější oproti tvrzení městského policisty. Tvrzení městského policajta má prý stejnou váhu jako moje tvrzení, tzn. v případě opačného názoru je to pat, kdežto v případě státního policisty se ten bere jako "důvěryhodný" a jeho tvrzení má větší váhu než moje.

  Je to tak?

  Martin

  Tvrzení všech zúčastněných stran má před správním orgánem naprosto stejnou váhu. Je pouze na správním orgánu, jak všechna tvrzení vyhodnotí, zpravidla tvrzení přestupce je zcela účelové.

  Právní laik

  Navíc, myslím, platí, že obviněný může lhát beztrestně, zatímco svědek (policista) musí vypovídat pravdivě, takže, policista případným lhaním víc riskuje – pokud by se to samozřejmě prokázalo. Alespoň ke zpochybnění jeho tvrzení by asi bylo nutné doložit, že z lhaní měl prospěch.

  Martin

  Áno přesně tak…

  Vlasta

  Dobrý den, rád bych se prosím zeptal na jisté věci týkající se promlčení dopravního přestupku.

  Co to znamená nedostavit se "bez dostatečné omluvy nebo bez závažných důvodů"? Mám tedy na mysli paragraf 12, odstavec 8 zákona o Polici ČR (283/1991 Sb.). Musí magistrát uznat jako dostatečnou omluvu dopis, v kterém tvrdím, že v den podání vysvětlení budu v zahraničí? Nebo tento důvod uznat nemusí a mohou i přes tuto mojí omluvu vyřešit přestupek beze mě a vyměřit pokutu a body? Co když budu tento dopis posílat opakovaně? Jsem pak z toho po roce venku, nebo mají úředníci páky? A pokud mi vyměří pokutu a body, jsou povinni mi tuto skutečnost písemně oznámit?

  Dobrý den!
  Mám v telefonu navigaci a nevím, zda ji mohu programovat za jízdy. Obávám se postihu za \“telefonování\“. Jak postupovat při případné policejní kontrole?
  Děkuji za odpověď!

  Pokud vím, žádná strana nesmí ze zákona lhát (ačkoliv se to u obžalovaného často toleruje). Lze pouze odepřít výpověď a na tom postavit obhajobu (zproštění obžaloby dle presumpce neviny)

  Dostatečná omluva je jakákoliv rozumná omluva dostatečně dlouho předem (zpravidla dojde k odložení soudního líčení, ale nikdy ne na dobu, po které by došlo k promlčení). Pokud vás opravdu budou potřebovat, mohou vás předvést. Závažné důvody se týkají pouze nedostavení se bez dostatečné omluvy, např. hospitalizace nebo dopravní nehoda. Rozhodnutí se vždy oznamuje písemně a poštou, resp. pomocí datových schránek, a u první instance se lze proti němu vždy odvolat

  Řidič nesmí telefon za jízdy držet ani vykonávat věci, které nejsou nezbytné k řízení a odpoutávají jeho pozornost, tedy ani programovat navigaci

  Jarda

  Přišla mi fotka, na který jede řidič větší než pov. rychl. Řidič na ní má tmavé sluneční brýle.
  Lze úspěsně rozporovat např neůplný detail obličeje (oblast očí není zřetelná)?

  Tom

  Obviněný může lhát, ovšem nesmí nikoho obvinit z trestného činu nebo přestupku, aniž by to byla pravda. Na druhou stranu svědek lhát nesmí, jinak se vystavuje postihu za nepravdivé svědectví. Proto výpověď obviněného se bere jako méně důvěryhodná než výpověď svědka.

  Tom

  Pokud jste tím řidičem a u správního orgánu budete zapírat na základě toho, že není poznat obličej řidiče na fotce, tak správní orgán má možnost použít vyjádření znalce z příslušného oboru (teď si nevybavím název toho oboru. každopádně ten obor se zabývá rozpoznáváním obličejů). Znalec na základě zkoumání určí, že řidičem jste vy. Takže dostanete pokutu za rychlost, přičtou se vám body, zaplatíte správní poplatek 1.000,-Kč a jako bonus dostanete proplatit i cenu znaleckého posudku (tam je myslím maximální výše 6.000,-Kč). Takže ano, lze rozpoznat i obličej se slunečními brýlemi.

  viktor

  Pokud vím, pro řešení přestupku , tedy alespoň ve zkráceném blokovém řízení, není potřeba žádný \“důkaz\“ a tudíž ani jeho zdokumentování.

  Chochol

  Podmínkou pro blokové řízení je PŘIZNÁNÍ řidiče. Proto se už neprovádějí důkazy 🙂

  Honza

  Takže poldovi stačí říct, že mě viděl, že jsem držel v ruce mobil. Dokazovat nemusí nic. Ale já musim dokazovat, že jsem mobil nedržel. To je dost nepříjemný a muže z toho vylízt zneužívání pravomocí veřejnýho činitele v případě, že se mi ten polda bude chtít kuli něčemu pomstít.

  jurajs

  Mám následující dotaz: Městská policie u nás jezdí zásadně bez použití bezp. pásů (mají je zasunuté za předními sedadly). Je to v pořádku? Jaká platí pro MP pravidla ohledně použití bezp. pásů ve služebních vozidlech MP. Děkuji za odpověď.

  VLK

  Dobrý den. Když mě policie mimo obec změřila radarem a nejspíš jsem jel trochu rychleji, než jsem měl a policajti mne hned po spáchání „přestupku“ nezastavili „, má policie nějakou lhůtu, do kdy mne musí o spáchání přestupku vyrozumět? Předem děkuji.

  Honza

  Je důkaz pro stání v křižovatce fotografie, kde není k autu a k hranici přiložen metr? Opět by to mohlo stát na tvrzení strážníka nebo kohokoliv, kdo fotku vidí,: ,,To jsou maximálně 4 m.”

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist