Jaká auta zloději kradou nejvíce? Mimo nejsou ani ryze exotické vozy…

Kde se krade? Jeto logické, anonymita prostředí a velká koncentrace motorových vozidel nahrává krádežím v Praze a ve středních Čechách.

Máme zde výsledky statistik, které vydala Česká pojišťovna, a zajímá-li vás, kolik případů odcizených aut registruje, je to za rok 2014 celkem 737. A jaká auta se kradou? Paradoxně nejde jen o Škodovky, které se logicky nabízejí, kromě značek, které jsou v českém vozovém parku zastoupeny nejhojněji, se kriminální živly zajímaly i o „exotické automobily“ – Porsche, Jeep či Land Rover.

Loňský rok pak opět potvrdil trend, že se motorová vozidla kradou především kvůli náhradním dílům. „Zájem zlodějů míří již několik let na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Na ty jsou kradená auta v drtivé většině případů téměř okamžitě rozmontována a díly jsou dále rozprodávány,“ Tomáš Kabele, ředitel Útvaru produktového managementu pojištění motorových vozidel ČP. Z celkového počtu 737 ukradených vozů připadá 52 procent na auta ve věku 5-8 let, 22 procent krádeží se týká vozidel ve věku 10-15 let, naopak vozy do 4 let se na celkovém počtu loni podílely „jen“ z 13 procent.

„Zájem zlodějů míří již několik let na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Na ty jsou kradená auta v drtivé většině případů téměř okamžitě rozmontována a díly jsou dále rozprodávány,“ Tomáš Kabele, ředitel Útvaru produktového managementu pojištění motorových vozidel ČP. „Logicky jsou v tomto ohledu nejohroženější vozidla, kterých jezdí v ČR nejvíce a u kterých je tedy po náhradních dílech největší poptávka. To jsou samozřejmě značky koncernu VW, především vozy Škoda,“ vysvětluje Zuzana Součková z Policejního prezidia ČR. Potvrzují to i data ČP – k nejčastěji odcizeným značkám patří Škoda (60 %), s velkým odstupem potom Volkswagen (9 %) a Ford (5 %). Jednotky případů se pak týkají asijských a amerických značek.

Mezi regiony, kde v uplynulém roce docházelo ke krádežím automobilů nejvíce, patří Praha (cca 47 % ze všech případů), Středočeský (12 %) a Liberecký kraj (8 %). Počet krádeží v rámci celé ČR má aktuálně spíše klesající trend, což potvrzují jak data Policie ČR, tak České pojišťovny. „Příčin poklesu je několik, mohu jmenovat především stále se zdokonalující systém zabezpečení vozidel ze strany výrobců i větší pozornost věnovanou zabezpečení vlastního vozidla ze strany samotných majitelů. Určitý podíl na klesající tendenci krádeží má i skutečnost, že nová auta jsou stále cenově dostupnější, lidé tak automobily více kupují, místo toho, aby opravovali ty staré. Tím do značné míry klesá i poptávka po tradičních náhradních dílech,“ popisuje Součková.

13.3.2015 11:22| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist