Jak zvýšit hodnotu auta při prodeji? Poradíme vám

Pokud chcete prodat automobil za co nejlepší cenu, vyplatí se mu věnovat trochu pozornosti. S minimálními náklady lze často prodej urychlit a získat i lepší cenu.

Mnoho motoristů, kteří plánují prodej vozu, na auto lidově řečeno kašle. „Já to dojezdím do výměny rozvodů a pak půjde do světa“ nebo „tohle už měnit nebudu, to ať si udělá nový majitel sám“ jsou obvyklé názory nejednoho majitele, který se v zápětí doví, jak moc musí jít s cenou dolů. Značné opotřebení některých částí nebo nevábný vzhled mohou prodej značně zkomplikovat.

Na první pohled „šunka“, která byla kdysi autem, majitele zkrátka snadno nenajde. Nemusíme ale zacházet do extrémů, značně odpuzující je třeba i jen špinavý interiér plný cigaretového popela.

Načasování
Na kupující nepůsobí dobře vůz, který má totálně vytlučený podvozek nebo tlumiče pérování na konci životnosti. Samozřejmě, že do oprav auta, které zamíří k novému majiteli, nechce nikdo investovat. Stačilo by ale neprodávat ho, až když se začne sypat nebo vyžadovat vyšší investice – například do výměny rozvodů.Avšak správně načasovat prodej nestačí. Neméně důležitý je první dojem, jaký vůz na zájemce udělá. Zde nesmíme zapomenout, že stejně jako kdekoli jinde, i tady platí: obal prodává. Výhodu má ten, kdo se o automobil stará. „Pravidelná péče o vůz má za následek jeho pomalejší optické stárnutí. Při pozdějším prodeji, třeba i za dva či tři roky, můžete mít situaci o dost lehčí a utržit více peněz,“ říká obchodník s ojetými vozy Tomáš Pánek.

Myčka nestačí
Projet vozem automobilovou myčkou je sice dobrý nápad, ale nechte si ho na později. Udržet karoserii čistou nemusí být vždy úplně snadné, a proto je dobré zaměřit pozornost nejdřív na interiér.

Jeho vyčištění můžete svěřit specializované firmě, nebo se do něj pustit vlastními silami. Záleží nejen na ochotě investovat, ale i na stavu vozidla. Suchou cestou to za pomoci správných přípravků zvládne snad každý, mokrou cestu si ale můžete v domácích podmínkách dovolit těžko. Výsledek je přitom nesrovnatelný.

Pokud tedy auto necháte čistit, vyplatí se zvolit sice dražší, ale účinnější mokrou cestu (cena cca 1000 – 2000 Kč). Za tuto cenu získáváte zpravidla služby lidí, kteří mají v daném směru bohaté zkušenosti a to jak s různými přípravky, tak s pracovními postupy. Navíc disponují tím správným vybavením. Patří sem třeba výkonné tepovače a vysavače na vodu, parní čističe, tlakové myčky s ohřevem vody či vysoušeče čalounění.

Vlastními silami
Kdo se chce pustit do čištění sám, musí nejprve pořídit nezbytnou chemii. Jde o čisticí pěnu na čalounění nebo kůži (dle typu interiéru), čističe a leštiče plastů, předpokladem je také výkonný vysavač (na ten u benzinky zapomeňte). Pokud naleznete v koberci zašlapanou žvýkačku nebo bonbon, budete potřebovat i sprej, který je dokáže zmrazit. Odstranění je pak dílem okamžiku. „Procedurou čištění procházejí vozidla v každém slušném autobazaru. Často tak auto až nečekaně prokoukne. Proto jej nepodceňujte,“ radí Pánek.

Po vyluxování vozu a hrubém omytí interiéru postupujte odshora dolů. Nejprve čistěte čalounění stropu, stínítka, nezapomeňte ani na sloupky. Pak je čas na plato za zadním oknem, výplně dveří a palubní desku. Zde vyndejte, co jde – popelník, někdy lze vyjmou přihrádku na drobnosti nebo její dno a vymýt je zvlášť pod tekoucí vodou.

Nejvíce práce bude asi s čalouněním sedadel a zde se vyplatí čištění zopakovat. Koberečky můžete vyjmout, látkové vysprchovat ve vaně a vydrbat kartáčem. Do auta je ale vraťte, až důkladně vyschnou. Na závěr vyleštěte všechny plasty, ošetřete kožená sedadla. Jen pozor na volant, po aplikaci leštidla by mohl klouzat!

Nezapomeňte ani na zavazadelník! Opět začněte luxováním a následně použijte pěnu na čištění čalounění. Vyčistili jste také prostor pro rezervní kolo? Alespoň jej vytřete hadrem a odstraňte tak největší nečistoty.

Vyplatí se trochu ošetřit i motorový prostor. Alespoň nahrubo hadrem. Můžete zakoupit speciální odmašťovač, který dokáže divy a také sprej na oživení černých plastů. Různé boxy a hadice rozzáří, a celkový dojem bude opravdu velice dobrý.Koukejte na detaily
Pokud máte zničenou manžetu řadicí páky, zvažte, zda ji nevyměnit. Totéž platí například o prasklé mřížce ventilace, kterou můžete sehnat na vrakovišti za pakatel. Zničený interiér totiž dokáže nejednoho zájemce o vůz spolehlivě odradit.

Karoserie bude zářit
Teprve teď přišel čas na mytí karoserie. U mladších aut si nejspíš vystačíte s projetím myčkou v kombinaci s ručním omytím prahů a okolí dveří, kam se kartáče nedostanou. Následně už stačí lak jen lehce vyleštit vhodnou leštěnkou.

Při mytí nezapomeňte na disky kol, zde bude potřeba použít hadr a dostat se tam, kam to kartáčům myčky nešlo. Nakonec pomocí speciálního přípravku oživte černé plastové lišty a sprejem zvýrazňujícím černou barvu můžete nastříkat pneumatiky – aplikuje se pouze na vnější bočnice.

Starší vozy ale nezřídka potřebují rozleštit zvětralý lak. Pomocí jemné brusné pasty se dá jeho vrchní vrstva sleštit tak, že se auto doslova rozsvítí. Zejména u hodně zašlých nebo metalických barev je výsledný efekt neuvěřitelný.

Ideální je, pokud si můžete pomoci elektrickou leštičkou nebo vhodným nástavcem uchyceným v ruční vrtačce. Po odstranění zbytků brusné pasty je možné karoserii konzervovat a voskovat.

Zvyšte své šance
Pokud chcete auto co nejdříve prodat, kombinujte internetovou inzerci s inzercí v tisku. Při jednání se zájemci vám pomohou faktury z oprav a další doklady popisující historii vozu. Patří mezi ně třeba i protokoly z STK, kde se zaznamenává počet ujetých kilometrů.

V klidu si ještě před prodejem nachystejte smlouvu, dobře do ní zaznamenejte stav vozu a připojit můžete i fotografie. Pamatujte, že tak lze předejít případným problémům. „Prodávající odpovídá jen za vady, které měl ojetý vůz v době prodeje, avšak prvních šest měsíců je na něm, aby dokázal, že daný problém auto nemělo. Proto musí být ze smlouvy jasné, že kromě zmíněných problémů automobil jinými netrpí. To pak obě strany stvrdí podpisem,“ doplňuje Pánek.

26.12.2016 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist