Jak ušetřit na povinném ručení aneb získejte tu nejlepší nabídku pojištění!

Také vás nazlobí, když vám v tu nejméně příhodnou chvíli do schránky přistane složenka za povinné ručení? Jste už rozčílení z toho, kolik zase zaplatíte? Zjistěte s námi jak na povinném ručení ušetřit!

Většina provozovatelů motorových vozidel nevnímá částku za povinné ručení, kterou každoročně platí. Zkrátka ji berou jako daň za to, že mají automobil. Přitom se dá na povinném ručení jednoduše a rychle ušetřit.

Pět rad jak jednoduše ušetřit na povinném ručení

 1. Nebojte se změnit si pojišťovnu.
 2. Srovnejte si povinné ručení online.
 3. Při malých nehodách se rozmyslete, zdali se vyplatí hradit škodu pojišťovnou nebo zaplatit ze svého.
 4. Plaťte za povinné ručení jednou ročně.
 5. Sjednejte si povinné ručení online přes internet.

Změnit či nezměnit pojišťovnu? Jaký to má vliv na úsporu peněz?

Ačkoliv by někteří mohli namítat, že změna pojišťovny u povinného ručení je namáhavá a nevyplatí se kvůli bonusům za věrnost, opak je pravdou. V případě, že jste pojištěni u jedné pojišťovny již více let a nenabízí vám žádné nové výhody, je čas na změnu. Pojišťovny se v tomto přeplněném segmentu pojišťovnictví doslova „rvou“ o nové klienty.

Kdy lze vypovědět smlouvu o povinném ručení?

 • 6 týdnů před výročím smlouvy, což je den, kdy bylo pojištění sjednáno.
 • Měsíc od chvíle, kdy jste obdrželi dopis, ve kterém pojišťovna oznamuje změnu pojistného.
 • Do tří měsíců od pojistné události. Toto pravidlo je oboustranné – počítejte s tím, že když máte čtvrtou nehodu za sebou, nejspíš vás už pojišťovna nebude chtít.
 • Když prodáte auto. V tom případě je třeba pojišťovně doložit kupní smlouvu, nebo technický průkaz vozu se záznamem o převodu.
 • Když vám auto ukradnou. Doložit musíte protokol od policie.
 • Když auto ekologicky zlikvidujete, doložit je třeba technický průkaz se záznamem o trvalém vyřazení auta z evidence.

Využijte nepřeberné množství online srovnávačů povinného ručení

Srovnání povinného ručení je jednoduchou možností jak získat přehled o tom, kolik můžete ušetřit. Obvykle stačí vyplnit údaje o vozu a pojistníkovi a získáte množství nabídek, ze kterých si můžete vybrat. Důležitou součástí kalkulace je také počet odježděných měsíců bez nehody, který vám vaše pojištění může výrazně zlevnit.

Jak zjistit bonusy za povinné ručení?

Bonus můžete jednoduše zjistit například při zavolání na pojišťovací kancelář na lince 841 333 333.

Co je to bonus? Bonus neboli slevu poskytne pojišťovna řidiči, který v uplynulém roce nezpůsobil pojistnou událost. Za každých 12 měsíců získáváte většinou slevu 5 % na povinném ručení. Pokud jste dobrý řidič, můžete dosáhnout bonusu až ve výši 50 %, u některých pojišťoven až 60 %.

Odřel jsem cizí vůz, vyplatí se hradit škodu z povinného ručení?

Pokud se jedná o odření, poškrábání nebo lehkou promáčklinu je výhodnější zaplatit škodu ze svého. Předem si totiž musíte spočítat, zdali se případné krytí od pojišťovny vyplatí i za ztrátu nasbíraných bonusů. Ztráta bonusu má totiž největší vliv na cenu a to zejména u mladých řidičů.

Je též potřeba mít na paměti, že i při nahlášení malé škody, jste u pojišťovny veden v jiném segmentu, který do budoucna bude mít horší cenu povinného ručení.

Jestliže se jedná o lehkou promáčklinu na zadních dveřích vozu v celkové hodnotě opravy do 5000,- Kč a vy do té doby máte naježděno 120 měsíců bez nehody, nemá smysl škodu nechat hradit pojišťovnou. Výsledná ztráta bonusů by byla dražší a promítla by se i do budoucích let.

Jakou frekvenci platby má smysl zvolit u povinného ručení?

Pokud se rozhodujete jak často platit povinné ručení, určitě zvolte variantu roční platby. U většiny pojišťoven to vychází levněji oproti čtvrtletní či pololetní platbě. Vám také ubyde starost s častějšími složenkami.

Sjednání povinného ručení online přes internet

I přestože jste zvyklý na sjednání pojištění osobně na pobočce, sjednání povinného ručení online přes internet je obvykle o 10% výhodnější. Je to způsobeno nižšími administrativními náklady pojišťoven za zpracování, správu dokumentů a taktéž za rozsáhlé sítě kamenných poboček.

Další nespornou výhodou je, že se celý proces sjednání mnohem zrychlí a vy obdržíte zelenou kartu ihned po zaplacení emailem a následně poštou spolu s dalšími dokumenty.

Sjednejte si k povinnému ručení i havarijní pojištění

Pokud si k povinnému ručení sjednáte i havarijní pojištění máte možnost získat další slevu spolu se sdílením bonusů.

Máte více než 5 vozů?

Jestliže vlastníte více než pět vozidel, ať už pro účely podnikání, nebo pro osobní potřebu, máte možnost získat flotilové pojištění. Nacenění tohoto pojištění je připravováno individuálně a zahrnuje slevy na další pojistné produkty jako například havarijní pojištění. Hlavní výhodou je, že vozy můžete postupně připojišťovat na jednu jedinou smlouvu a platíte jednu částku za všechny auta.

5.9.2016 12:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist