jak-se-z-kusu-zeleza-stane-klikova-hridel-podivejte-se-na-fascinujici-video.jpg

Jak se z kusu železa stane kliková hřídel? Podívejte se na fascinující video

technika

Víte, jak se vyrábí tak základní komponent motoru, jakým je kliková hřídel, bez které by motor nebyl motorem? Je to fascinující podívaná.

Diskuze

13 komentářů

    autor

    A já myslel, že se klikovky odlévají stejně jako ojnice.

    Pavel H.

    Takto bych si představil výrobu nějakého prototypu či kusovou výrobu…. ve skutečnosti, v sériové výrobě je postup následující:
    Zápustkové postupové kování – několik kovacích procesů k finálnímu výkovku – souvisí to s vnitřním uspořádáním zrn čili homogenitou struktury – lepší mechanické vlastnosti. Při obrábění dochází k porušení homogenity vyšší riziko únavového lomu.
    Dále je to obrobení funkčních ploch a vyvážení.
    V poslední ředě RTG zkouška zmíněné homogenity a vnitřních vad. Stejně tak ojnice a vačkový hřídel.
    Válce jsou tlakové „hliníkové“ odlitky obrobené rovněž na funkčních plochách.
    Obrábění je nejdražší technologií a takto vyrobený hřídel je několikrát dražší než kovaný o jeho mechanických vlastnostech se raději vyjadřovat nebudu :-)….

    video berte jen jako reklamu na CNC obráběcí centrum

    Alexandr

    Naprostý souhlas s výše uvedenou poznámkou, že takto se standardní díl klikového hřídele opravdu nevyrábí. Je vidět že autor článku je nadšený z automatu který „dovede“ sice všechny úkony potřebné pro dosažení konečného tvaru hřídele, ale ve skutečnosti proces pro velkovýrobu probíhá odlišně. Mohu jen potvrdit že jsou to díly kované, kluzné plochy navíc indukčně zakalené následně broušené atd atd.

    Scythe69

    Naprostý souhlas s výše uvedenými pány – Pavlem a Alexandrem 🙂 Dovolím si jen drobnou poznámku – jaká by byla asi cena takto vyráběných klikovek ? Vzhledem k tomu že možná cca 60%-70% materiálu skončí v třískách… O mechanických vlastnostech tady již bylo pojednáno a to je neoddiskutovatelné. POUZE dobrá reklama na obráběcí centrum.

    Jirka_1

    Takto se dá vyrobit několik málo kusů pro nějaké prototypy nebo malovýkonné stroje, kdy se nevyplatí vyrábět zápustku a formu na kliku. Největší prací je vytvoření programu a seřízení nástrojů, aby rozměry a tvar odpovídaly. Pro sériovou výrobu nevhodné a relativně pomalé (na druhé straně odpadá nutnost následného vyvažování, jelikož jsou všechna protizávaží stejně hmotná), obrovský odpad materiálu a stejně se ještě musí čepy obrousit, případně tepelně zušlechtit. Pokud by se použil nějaký houževnatý materiál (14 220 atd.), kování nebude nutné, ovšem počítat s tím, že taková klika nebude vhodná pro přečipovaný diesel, že… 🙂 Ovšem podle toho, jak vypadaly třísky při větším záběru, kdy i při velkém chlazení slušně modraly, ten kus baga byla ocel docela kvalitní.

    Jinak s tím rentgenem bych si zase tak jistý nebyl, je to drahé a pokud vím, tak se pro sériovou produkci tyto díly rentgenem nekontrolovaly. Dnes je to možná jinak, technologie velmi výrazně pokročily.

    Jirka_1

    Já nevím, ale obrobený díl má větši vrubovou houževnatost, než díl jen odlitý a kovaný, protože v hrubé struktuře povrchu odlitku je povrchových vad nejvíce. Možná je to dnes jinak, ale toto nás učili za bolševika, že pro zvýšení únavové pevnosti se má povrch obrobit a nejlépe vyleštit. Nebo si nerozumíme v terminologii.

    pipa

    nevím kdo tu co blábolí,ale na videu je výroba kované klikové hřídele :)) materiál byl totiž vykován a vyroben do tvaru válce,potom obroben,ostatní klikové hřídele se vyrábejí odléváním ve formách v podobě odlitku a následně opracovány broušením na funkčních plochách,proto mají na pohled na nefunkčních plochách vzor odlitku

    pipa

    ano,pořád se odlévají,toto je kovaná klikovka z vykovaného materiálu

    pipa

    nemáš pravdu panáčku 🙂

    JM

    Klikovky se kovou zápustkovým kováním. Jak taková zápustka (nástroj) vypadá, se můžete podívat v muzeu ŠA v Boleslavi, kde je dokonce vystaven i její postup výroby. Začíná se na bloku z nástrojové oceli (~19552), ohrubování tvaru,tepelné zpracování (kalení, popuštění), doobrobení tvaru, leštění, nitridace… Materiál samotné klikovky bych si tipnul z třídy oceli 15xxx?. Mimochodem, přesně si pamatuji, když jsem stál před několika lety nad zápustkou pro motor 1.0. Říkal jsem si, jestli se příště v MB nepustí do budíků, když teď začli se sekačkami…

    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kování_(tváření)
    https://youtu.be/fy6CxszXCjw

    Ondra

    Ahoj, sebral jsi mi myšlenku 🙂 Toto je spíš výroba prototypu nebo ukázka možností obráběcího centra. Samozřejmě ten proces je velmi pěkný mechanický „balet“, ale na série a výrobky, co mají vydržet velkou zátěž, není zrovna nejlepší.

    Zdeněk

    Vždyť si pletete odlévání s kováním, to co ukazují je doopravdy reklama na CNC obráběcí centrum.
    Kovaný výrobek má homogenní strukturu, při přetížení so ohne, proto například ramena náprav byla z bezpečnostních důvodů pouze kovaná. Obráběný výrobek mění vnitřní strukturu a praská, žádná následující úprava to nenapraví, pouze povrchově a hrozí lom materiálu. Odlitek je prvotní výrobek
    určený ke kování, obrábění atd.
    Výborný příklad i když poněkud nepřesný, sedněte si na židli vyrobenou z ohýbaného dřeva a na identickou vyrobenou frézováním, řezáním, soustružením…

    Jerry

    Video není dostupné :\

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist