Jak se řeší dopravní přestupky policistů

Jsou policisté vůbec odpovědni za vlastní porušení pravidel silničního provozu? Kdo projednává jejich přestupky a jak?

Nejeden řidič se jistě setkal s tím, jak policisté sami porušují pravidla silničního provozu, a kladl si otázku, kdo je ten, kdo by jim (tj. policistům) dal pokutu nebo uložil zákaz řízení, jestli jsou vůbec odpovědni, jaké sankce jim hrozí a co může udělat pro to, když se s takovým jednáním policistů, kteří tím dávají najevo svou převahu a pocit beztrestnosti, setká.

Nejprve je obecně na místě uvést, že policisté nejsou odpovědni přímo za přestupky, ale jsou z kompetence zákona o přestupcích vyňati dle ust. §10 odst. 1, písm. a) zákona o přestupcích:

„Podle zvláštních předpisů se projedná jednání, které má znaky přestupku, jehož se dopustily osoby podléhající vojenské kázeňské pravomoci, příslušníci bezpečnostních sborů.“Tímto zvláštním právním předpisem je zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Podle tohoto zákona podléhají policisté tzv. kázeňské pravomoci a mohou se dopustit nikoli přestupku, ale kázeňského přestupku.

Kázeňským přestupkem se, mimo jiné, rozumí zaviněné jednání, které porušuje služební povinnost, ale nejde o trestný čin nebo o jednání, které má znaky přestupku nebo jiného správního deliktu.

Pokud se tedy policista dopustí jednání, které je standardně přestupkem, projednává se takové jednání jako kázeňský přestupek. Policistovi hrozí následující sankce:
– písemné napomenutí,
– snížení základního tarifu až o 25 % na dobu nejvýše 3 měsíců,
– odnětí služební medaile,
– odnětí služební hodnosti,
– pokuta,
– propadnutí věci, nebo
– zákaz činnosti.

Pokuta se ukládá příslušníkovi ve výši, kterou pro přestupek stanoví zvláštní právní předpis, tj. zákon o přestupcích. Za kázeňský přestupek se policistům tedy ukládají pokuty ve stejném rozsahu jako ostatním řidičům. Totéž platí i u ostatních trestů, kdy se zákon o přestupcích aplikuje podpůrně.Policista rovněž může získat body, protože ty se přičítají i za kázeňské přestupky, pokud mají znaky přestupku popsaného v příloze zákona o provozu na pozemních komunikacích.

A jak se přestupek projednává a kdo jej projednává?

Kompetentní k projednání přestupku policisty je tzv. služební funkcionář, tedy osoba pověřená a kompetentní k vedení takového řízení, rozumějte policista; zpravidla nadřízený apod. Z toho samozřejmě plyne, že policista rozhoduje o policistovi, což může mít zásadní dopad na objektivnost vedeného řízení. Oznamovatel navíc nemá, jak by služebního funkcionáře přinutil k projednání takového kázeňského přestupku. V důsledku je tedy čistě na benevolenci tohoto služebního funkcionáře, zda to projedná.Pokud má řidič potřebu oznámit konkrétní jednání policisty tak, aby bylo projednáno jako kázeňský přestupek, je nutné uvést, že to bude velmi obtížné. Policisté sami sebe nekontrolují a „neudávají“, takže běžný řidič má málo možností, jak zjistit totožnost policisty a zadokumentovat přestupek. Samozřejmě policejní auto zastavit nemůže, takže po důkazní stránce je situace natolik špatná, že snad kromě případů, kdy by byla k dispozici řada svědků a bylo možno ztotožnit policistu-řidiče, tak snad, ale kdo bude policistu identifikovat?

Z tohoto vědomí policistů tak plyne pocit beztrestnosti a stále jsme svědky stání na vyhrazených parkovištích, průjezdů zákazů vjezdu apod.

Zde bohužel platí klasický latinský povzdech „quis custodiet ipsos custodes?“

Nic tedy sice nebrání dát příslušný podnět, nicméně příliš si od toho nelze slibovat. Příště se podíváme na strážníky MP.

13.9.2010 8:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist