Zimní dovolená v Alpách? Důležité je vědět, jak se chovat při jízdě v tunelu

U nás tunelů moc nenajdete, těch skutečně dlouhých, stačí ale vyjet za hranice a tam už je dobré vědět, co a jak, a být dobře připraven na nečekané události.

Nejde samozřejmě pouze o zimní dovolenou, která se tématicky nabízí vzhledem k roční době, to, o čem se budeme za chvíli bavit, platí samozřejmě celoročně. A Alpy bereme jako nejbližší pohoří, napříč kterým se dlouhé tunely táhnou… A ačkoli na první pohled nemusí být na jízdě v tunelu nic zvláštního, klade na řidiče vyšší nároky. Je prokázáno, že se docela dost řidičů v tunelu bojí a z toho mohou plynout nepřiměřené reakce na různé situace.

Ještě horší je situace v tunelech vedoucí například přes Alpy, které jsou dlouhé i několik kilometrů. Jak se tedy v tunelu chovat a jak se na jízdu tunelem připravit Ujistěte se, že svítíte. Většina aut už má dnes denní svícení a světla ovládaná automaticky, ale pro jistotu vždy před tunelem zapněte manuálně potkávací světla. Zejména denní svícení LED diodami může oslňovat protijedoucí řidiče a hlavně dostatečně neosvětlí vozovku.

Jeďte plynule a zachovávejte bezpečnou vzdálenost. V tunelech bývá rychlost omezena na 80 km/h, ale to není kvůli šikaně řidičů a vybírání snadných pokut. Je to snaha o srovnání rychlosti kamionů a osobních aut, aby nedocházalo k předjíždění, kličkování a změnám jízdních pruhů. Při jízdě v tunelu je co nejvyšší plynulost důležitá. Nebrzděte, když nutně nemusíte, raději podřaďte a zpomalujte brzdným momentem motoru. Také zbytečně nepřejíždějte z pruhu do pruhu.

A co dělat v případě nehody nebo poruchy? Sledujte únikové východy a vždy mějte přehled o tom, kterým směrem je lepší se vydat. Pokud jste nuceni vlivem poruchy nebo nehody v tunelu zastavit, okamžitě zapněte varovné blinkry a snažte se vozidlo odstavit co nejvíce ke kraji vozovky. Když je to možné, pokračujte s vozidlem v jízdě aspoň setrvačností bez motoru co nejblíže k místu, kde bývá vozovka uměle rozšířena pro takové případy. Najdete tu nouzový telefon, hasící přístroj a zpravidla i únikový východ.

Jakmile se doprava v tunelu zastaví, nečekejte na další pokyny a ihned vypněte motor. Nechte ale klíčky v zapalování, aby bylo možné s vozidlem manipulovat. Opusťte auto směrem k únikovému východu, nezastavujte se a nevracejte se do auta pro věci. Nešiřte paniku a pomáhejte ostatním.Hlavně se nespoléhejte na cizí pomoc a nečekejte v autě na záchranu.

Většina fatálních katastrof v evropských tunelech se vůbec nemusela stát, kdyby lidé nečekali ve svých autech na pomocnou ruku hasičů a policie. Pamatujte tedy, že ze všeho nejdůležitější je plynulá jízda konstantní rychlostí a pokud se doprava zastaví, nepátrejte po příčině, vypněte motor a okamžitě se vydejte k nouzovému východu.

Chystáte se na řidičák? Vyzkoušejte si testy autoškoly nanečisto!

19.1.2017 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist