Jak se bránit, když nesouhlasíte s přestupkem

Máte pocit, že jste se nedopustili přestupku, ze kterého vás policisté viní? Tady je přehled způsobů, jak se můžete bránit.

Bránit se můžete v několika fázích – způsob bude záležet na tom, v jaké fázi přestupkového řízení se váš přestupek zrovna projednává.

1) Blokové řízení

Pokud řidič nesouhlasí s přestupkem, který je řešen „na místě“, je třeba neplatit pokutu, ani si nepřebírat složenku na pokutu na místě nezaplacenou. Převzetí bločku nebo složenky s tím, že „se to bude teprve řešit a že to nic neznamená“ má zásadní dopady v podobě praktické nemožnosti s uloženou pokutou cokoliv udělat. Základní pravidlo při jednání s policistou nebo strážníkem proto říká, že pokud řidič nesouhlasí s přestupkem, nesmí nic platit, ani si brát složenku. Toliko je vhodné se do protokolu vyjádřit k přestupku s tím, že řidič trvá na projednání věci ve správním řízení.

2) Příkazní řízení

Příkazní řízení probíhá tak, že je řidiči zaslán tzv. příkaz k uložení pokuty, aniž by byla věc projednávána při tzv. ústním jednání. Proti tomuto příkazu lze podat do 15ti dnů od doručení odpor a následně probíhá standardní správní řízení, včetně ústního projednání přestupku.

3) Nezkrácené správní (přestupkové) řízení

Tato forma přestupkového řízení zahrnuje ústní projednání přestupku, kde může řidič uvést vše na svoji obhajobu. Po jeho proběhnutí úřad vydá rozhodnutí, proti kterému se lze do 15 od jeho doručení podat odvolání. O odvolání rozhoduje Krajský úřad. Ten může rozhodnutí zrušit a vrátit k novému projednání nebo potvrdit. Pokud je rozhodnutí potvrzeno, nabývá dnem doručení právní moci a tím i jeho účinky (např. povinnost zaplatit pokutu, povinnost odevzdat do 5ti pracovních dnů řidičský průkaz).

4) Žaloba k soudu

Proti pravomocnému rozhodnutí v přestupkovém řízení lze podat do 2 měsíců ode dne právní moci rozhodnutí správní žalobu k soudu (tyto věci řeší krajské soudy).

V této souvislosti platí, že požádá-li účastník, který podal návrh na přezkoumání rozhodnutí o přestupku soudem, o odložení výkonu rozhodnutí, správní orgán jeho žádosti vyhoví. To má ty praktické dopady, že pokud došlo k uložení pokuty nebo uložení zákazu řízení, není přestupce povinen platit pokutu nebo odevzdat řidičský průkaz až do doby, kdy soud o jeho věci rozhodne.

Proti rozsudku krajského soudu ve správním soudnictví lze následně podat ještě tzv. kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, tak daleko však asi bude postupovat málokdo.

5) Obrana proti bodům

Nesouhlasí-li řidič s provedeným záznamem bodů v registru řidičů, může podat proti provedení záznamu písemně námitky obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému k provádění záznamu.

Pokud jsou jeho námitky zamítnuty, i v takovém případě lze podat správní žalobu ke krajskému soudu.

6) Ústavní soud

Proti rozhodnutí o přestupku se lze bránit též stížností k Ústavnímu soudu, zde však platí, že je třeba (až na výjimky) vyčerpat všechny řádné obranné prostředky, tzn. jít s věcí až k Nejvyššímu správnímu soudu a teprve pak je možno uplatnit svůj nárok u Ústavního soudu. V této souvislosti je třeba uvést, že od okamžiku spáchání přestupku do vydání rozhodnutí Ústavního soudu může uplynout (s ohledem na délku předcházejích fází) i 5 nebo 6 let.

JUDr. Tomáš Beran

27.9.2007 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist