Jak poznat náledí? Podle barvy silnice!

Když bílá čára na silnici zčervená, buď máte halucinace, nebo jde o nový bezpečnostní vynález.

Znáte to – když je všude spousta sněhu, klouže to a všichni jedou opatrně. Zima ale umí být zákeřná v tom, že ledovka může číhat třeba na zastíněném kousku jinak suché a čisté silnice. Nečekaná námraza bývá nebezpečnější právě proto, že je nečekaná – zpravidla na ni najedete mnohem vyšší rychlostí, než když okolo leží sníh.

Francouzská společnost Eurovia se snaží přimět ledovku, aby se ohlásila hezky dopředu, jak velí slušné vychování. Proto vyvíjí speciální nátěr, který mění barvu podle své povrchové teploty. Když klesne teplota pod jeden stupeň, zabarví se do nachova. Jakmile teplota vozovky vystoupá do příznivějších hodnot, vrátí se k původnímu odstínu. Podle firmy Eurovia ocení tenhle vynález nejen řidiči, ale i silničáři. Prý včas poznají, že mají sypat.

Jsme sami, komu se zdá, že úplně stejnou službu odvede obyčejný teploměr, který najdete v každém novějším autě? Podobný vynález by měl smysl jedině tehdy, kdyby dokázal vizuálně rozlišit skutečnou námrazu od sice studeného, ale suchého asfaltu.

autoweb.cz

9.4.2008 10:00
Více o tématu: Eurovianáledívynález

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist