Jak pojistit vašeho plechového miláčka?

Máte svého plechového kamaráda radši, něž některé lidi? Záleží vám na něm a chcete pro něj jen to nejlepší? Nezapomeňte ho pojistit! Ochráníte tak nejen svou investici do vozidla, ale i peněženku. Jak sjednat to nejlepší pojištění, a přitom ušetřit nějakou korunu?
stazeny-soubor-5-1100x618.jpgCelá galerie 2 Zdroj: Klik pojištění

Každé vozidlo, které má přidělenou registrační značku, musí mít sjednané povinné ručení. Bez něj by nikdo neměl vyjíždět na silnici. Dalším pojištěním, které už je na zvážení každého majitele, je havarijní pojištění. Na co se jednotlivá pojištění vztahují?

Povinné ručení

Ochrání Vás proti škodám, které svým vozidlem způsobíte třetím stranám. Nevztahuje se tedy na škody, které vzniknou na Vašem vozidle, pokud jste sami viníky. Kryje nejen škody na vozidle, ale i zdraví.

Kdo nemá sjednané povinné ručení a svým dopravním prostředkem způsobí jinému škodu na vozidle nebo újmu na zdraví, zaplatí veškeré výlohy z vlastní kapsy. Včetně léčebných výloh, ušlého zisku i bolestném.

Dokladem o uzavřeném a platném povinném ručení je zelená karta. Povinné ručení lze sjednat nejen osobně na pobočce pojišťovny, ale i on-line. Smlouvu „podepíšete“ zaplacením pojistného.

Pro výpočet ceny povinného ručení je důležité znát:

  • Výkon nebo objem motoru vozidla,
  • adresu trvalého bydliště,
  • věk pojistníka (ten, kdo sjednává pojištění),
  • počet bonusových měsíců za jízdu bez nehody (pokud je máte).

Při sjednání si dejte pozor na dostatečnou výši pojistných limitů. Minimální výše je 35 milionů Kč, kdo chce být ale dobře krytí, zvolí některý z vyšších limitů. Povinné ručení nemá, na rozdíl od havarijního pojištění, nastavenou spoluúčast. Pojišťovna vyplatí třetí straně plnou výši škody bez toho, abyste se na ní podíleli nějakým procentem.

Náš tip: Hledáte nejvýhodnější pojištění vašeho plechového miláčka? Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven z klidu domova.

Havarijní pojištění

Slouží ke krytí škod na vlastním vozidle. Pokud jste si tedy škodu způsobili sami, nebo neznáte viníka, potřebujete mít sjednané havarijní pojištění, abyste se dočkali nějakého plnění od pojišťovny. Pokud vám škodu způsobil někdo jiný a víte kdo, pak bude škoda vyplacena z jeho povinného ručení. Stejně jako u povinného ručení si můžete nastavit pojistné limity. K tomu ale navíc také rizika, proti kterým chcete být pojištěni. Základem je pojištění pro případ:

  • Havárie neboli poškození/zničení vozidla nebo jeho části nahodilou událostí.
  • Krádež vozidla
  • Živelní pohromy – požár, povodeň, krupobití, pád stromu, úder blesku apod.
  • Vandalismus – úmyslné poškození nebo zničení věci třetí osobou.

Ideální je také připojištění čelního skla. Nelze jej sjednat samostatně, jen jako součást havarijního pojištění. Kamínek od auta před vámi uletí raz dva a na neštěstí je zaděláno. Pokud byste řešili škodu skrz povinné ručení, zbytečně přijdete o bezeškodní průběh.

19.8.2018 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Klik pojištění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist