Hyundai i30 selže v losím testu kvůli posilovači řízení

Švédské zastoupení automobilky Hyundai mělo v posledních dnech poněkud těžké spaní. Model i30 totiž selhal v losím testu kvůli chybnému posilovači řízení.

Losí testy jsou v severských zemích oblíbenou bezpečnostní disciplínou, která mnohdy dokáže odhlait velmi zajímavé skutečnosti. Kdysi jsme mohli být svědky toho, kterak při výhybném manévru pod Jeepem Cherokee praksla pneumatika nebo jak se Citroën Nemo málem překotil na střechu. Také jsme si mohli udělat jasnější představu o tom, nakolik dokáže špatné rozložení nákladu v kufru Škody Octavia zničit její přirozené vyvážení.


Nedávno si švédský nezávislý magazín Teknikerns Värld vzal na paškál Hyundai i30 kombi. Losí test, který simuluje úhybný manévr před srážkou s divokou zvěří, nezvládl z celkem překvapivých důvodů. První část úkolu, tedy úhyb doleva, ještě řidič zvládl, natočení volantu doprava a návrat do rovné stopy mu už však znemožnil posilovač řízení, který v tu chvíli vypověděl službu. Řidič sice úplně neztratil kontrolu nad autem, ale jakákoliv korekce směru byla v tu chvíli nad jeho síly.

Testovací jezdec se k incidentu vyjádřil slovy: „Posilovač řízení selhal v půlce manévru, na přístrojové desce se sice rozsvídil červený symbol signalizující, že je něco v nepořádku s řízením, nicméně to bylo poznat z toho, jak těžko se volantem točilo.“ Švédské zastoupení automobilky, od kterého bylo auto do testu zapůjčeno, se k incidentu postavilo čelem a začalo situaci ihned řešit svolávací akcí.

Podle magazínu Teknikerns Värld se chyba může týkat 2370 modelů Hyundai i30 vyrobených v období mezi říjnem 2013 a červnem 2014, podle všeho ale jde o auta na švédském trhu, takže by ostatní kusy napříč celou Evropou pravděpodobně neměly být touto chybou zasaženy. Chybu by měla vyřešit aktualizace softwaru, náprava je tak rychlá a nenáročná.

Zdroj: TeknikernsVärld.se

27.6.2014 4:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist