Hybridním automobily s vodíkovým pohonem závodily v Praze

Finále slovenských a českých týmů v šestihodinovém vytrvalostním závodě aut s hybridním vodíkovým pohonem se konalo v pátek 15. dubna v Praze na Zeleném pruhu.

Aby to nebylo z naší strany jen a jen o benzínu, máme tady info o nových technologií, ze strany studentů, které bychom tímto rádi podpořili. Byť se nejedná o auta v pravém slova smyslu. Týmy z českých a slovenských škol tímto závodem dokončovaly několikatýdenní komplexní výukový program zvaný Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC) zaměřený na nejnovější technologie a životní prostředí. Za finanční podpory Moravia Steel se mohl konat již druhý ročník této soutěže v České republice a i na Slovensku.


Cílem je nejen vybavit všechny školy tak, aby měly nejnovější technologie k odborné výuce potřebné pro budoucí pracovní místa studentů, ale demonstrovat, že „věda může být i zábava“. Soutěžní týmy dostanou k dispozici rozsáhlé výukové materiály a součástky k sestavení vozu na vodíkový pohon. Jejich úkolem je upravit jej co nejlépe dle daných parametrů, aby byly ve vytrvalostním závodu co nejlepší.

Studenty má program motivovat k tomu, aby v technických oborech pokračovali. „Školy díky projektu získávají zkušenosti s novými technologiemi a špičkovým vybavením pro výuku. Mohou si doslova osahat fungování vodíkového motoru a dokáží se pak s nově nabytými poznatky lépe prosadit v oboru. Taková motivace má dle mého názoru smysl,“ říká Mojmír Kašprišin, člen představenstva Moravia Steel, která soutěž sponzoruje. Závodu se účastnilo 14 českých a 5 slovenských týmů.

Na prvním místě se ze slovenských týmů umístila Stredná Odborná Škola Automobilová z Košic, z českých týmů vyhrálo Střední odborné učiliště strojírenské ŠKODA AUTO. Oba týmy postupují na světové finále, které se koná za dva týdny ve Francii. „Jsme hrdí na to, že pomocí H2AC můžeme přispět k zajímavější výuce technických předmětů,“ řekl Timo Lukkarinen, generální ředitel společnosti Horizon Educational.

„Jsme přesvědčeni, že praktická výuka založená na řešení konkrétních problémů je budoucností vědeckého vzdělávání,“ dodává. H2AC vytvořila společnost Horizon Educational, která se vypracovala ve významného hráče v oboru výukových produktů a studijních materiálů pro technické obory. Společnost založená v roce 2013 má nyní zákazníky v osmdesáti zemích světa, zejména v USA, Evropě a Asii. Nabízí celou řadu vědeckých výukových sad. Posláním Horizon Educational je výchova a výuka konceptu obnovitelných zdrojů energie, a to především mladé generace.

18.4.2016 4:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist